reklama

Niemcy: inicjatywa „Nowy początek” zaprasza do modlitwy przed zgromadzeniem Drogi Synodalnej

Z okazji IV Zgromadzenia Plenarnego niemieckiej Drogi Synodalnej, które odbędzie się we Frankfurcie nad Menem w dniach 3-5 lutego 2022 r., inicjatywa „Nowy początek” grupy roboczej „Antropologia chrześcijańska” zaprasza wszystkich wiernych do udziału w nowennie, dziewięciodniowej modlitwie wstawienniczej, która rozpocznie się 28 stycznia.

„Jesteśmy przekonani, że Kościół potrzebuje przede wszystkim modlitwy: tylko w rozmowie z Panem możemy dowiedzieć się, co trzeba zrobić, tylko zjednoczeni z Nim możemy podjąć konieczne kroki” – czytamy w zaproszeniu do nowenny. Modlitwa rozpocznie się 28 stycznia 2022 r. i może być odmawiana przez wszystkich – poinformowali organizatorzy inicjatywy w oświadczeniu z 18 stycznia.

Ze względu na zainteresowanie Kościoła powszechnego kwestiami poruszanymi na Drodze Synodalnej, nowenna zostanie udostępniona do pobrania w kilku językach na stronie głównej inicjatywy pod adresem|: www.neueranfang.online

„Papież Franciszek przypomniał nam również ostatnio, że Duch Święty formuje i reformuje Kościół poprzez Słowo Boże i poprzez świętych, którzy wprowadzają to Słowo w życie” – czytamy w oświadczeniu.

Inicjatywa „Nowy początek” zaprosiła na początku stycznia 2022 roku na pielgrzymkę do Grobów Apostolskich w Rzymie, aby modlić się o duchową odnowę Kościoła katolickiego w Niemczech. Z tej okazji 5 stycznia br. jej przedstawiciele przekazali papieżowi Franciszkowi swój manifest reformatorski z prawie 6 tys. podpisów zwolenników, informowała niemiecka agencja CNA. Manifest, dostępny w kilku językach, w tym po polsku, został opublikowany na stronie internetowej inicjatywy.

Sygnatariusze uznają w nim potrzebę fundamentalnych reform Kościoła, ale krytykują Drogę Synodalną w Niemczech, która dramatycznie mija się z podejściem do prawdziwej reformy, ponieważ nie trafia w sedno kryzysu, niemiecka „droga specjalna” narusza pokój w parafiach i porzuca drogę jedności z Kościołem powszechnym.

Kościół jako Synod

W kazaniu w Rzymie dla inicjatywy „Nowy początek”, kard. Kurt Koch wyjaśnił uczestnikom pielgrzymki, że „najgłębszą istotą Kościoła jako Synodu jest Święta Eucharystia”. „Kościół jako Synod żyje przede wszystkim tam, gdzie chrześcijanie gromadzą się, aby sprawować Eucharystię, a więc jest to elementarne wydarzenie duchowe. Stąd rozumiemy, dlaczego papież Franciszek powtarza niemal jak refren, że synod jest czymś zupełnie innym niż parlament. I dlatego staje się równie jasne, że tylko takie wydarzenie synodalne służy prawdziwej i z pewnością koniecznej odnowie Kościoła” – mówił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Franciszek a Droga Synodalna

Spotkanie inicjatywy „Nowy początek” z papieżem Franciszkiem nie było pierwszą okazją, przy której Następca św. Piotra mógł zapoznać się z ocenami sytuacji Drogi Synodalnej. Wcześniej papież i Watykan wielokrotnie interweniowali w coraz bardziej jednoznacznych słowach przeciwko inicjatywie, która jest prowadzona przez Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) i Konferencję Episkopatu Niemiec (DBK) i wzbudza krytykę od momentu, gdy została ogłoszona jako rzekomo „wiążący proces” przez kard. Reinharda Marxa, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi i ówczesnego przewodniczącego ZdK Thomasa Sternberga (CDU). W międzyczasie zarówno kard. Marx, jak i Sternberg nie są już reprezentowani w prezydium Drogi Synodalnej.

Papież Franciszek już w 2015 r. skierował bardzo wyraźną krytykę a taskpże szereg próśb skierowanych do niemieckich biskupów, aby w sposób konkretny i trwały zająć się nową ewangelizacją, promować sakramenty spowiedzi i Eucharystii, wzmocnić rolę kapłanów, ugruntować teologię akademicką w codziennej wierze, chronić życie nienarodzonych, a także ludzi starych i chorych.

Papież podjął te same kwestie ponownie cztery lata później w liście „Do pielgrzymującego Ludu Bożego w Niemczech”. Franciszek odniósł się w nim do Drogi Synodalnej i wyraził uznanie dla zaangażowania niemieckich katolików w dążeniu do reform. Jednocześnie w 19-stronicowym liście papież przypomniał o jedności z Kościołem powszechnym i przestrzegł przed „jedną z pierwszych i największych pokus w Kościele, którą jest przeświadczenie, że rozwiązanie problemów możliwe jest przez reformy strukturalne, organizacyjne i administracyjne”. W zamian za to Ojciec Święty proponuje powrót do „prymatu ewangelizacji”. Poprzez ewangelizację odzyskujemy radość z Ewangelii, radość z bycia chrześcijanami, radzi Kościołowi Niemiec Franciszek, wskazując „duchowe środki lecznicze” w postaci modlitwy, pokuty i adoracji.

„Ci, którzy zamiast tego myślą, że najlepszą odpowiedzią jest reorganizacja ulegają pokusie: herezji pelagianizmu”, napisał papież. Herezja ta ma katastrofalne konsekwencje, ostrzega dalej papież „lud Boży w Niemczech”, ponieważ ślepe „reformowanie” „uśpi i oswoi serce ludu i zmniejszy, a nawet uciszy żywą moc Ewangelii, którą Duch Święty chce dać. Ale to byłby największy grzech sekularyzacji i światowości przeciwko Ewangelii”.

tom (KAI) / Frankfurt nad Menem

 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao