Nigeria: kolejny atak na katolicki kościół. Zginęły trzy osoby

3 osoby zginęły, a 36 zostało uprowadzonych podczas wczorajszego porannego ataku terrorystycznego na wiernych katolickiego kościoła św. Mojżesza w Robuh, Ungwan Aku, na obszarze samorządowym Kajuru w stanie Kaduna, w środkowej Nigerii.

Atak nastąpił ledwie tydzień po tym, jak podejrzani terroryści w helikopterze zaatakowali społeczności w tym samym rejonie Kajuru, zabijając 32 mieszkańców wsi. Rząd stanowy potwierdził atak, ale zaprzeczył, że bandyci użyli helikopterów, twierdząc, że helikopter był na misji ratunkowej. Terroryści strzelali na oślep, podchodząc do różnych kościołów, zabijając trzech wiernych, podczas gdy kilku innych odniosło obrażenia. Trzech wiernych zostało zastrzelonych przez terrorystów, a wielu nadal uznaje się za zaginionych. Jedna z ofiar została przewieziona do katolickiego szpitala St. Gerald w stolicy stanu.

Według przedstawicieli miejscowych władz, „ataki porywaczy na społeczności wiejskie trwają bez przerwy”. Większość z nich jest niezapowiedziana i niezgłoszona. Wioska Roboh był już atakowana 5 stycznia 2022 roku, a także 27 kwietnia 2020 r. Z tego powodu mieszkańcy wioski postanowili odprawiać Mszę św. o 7 rano, aby ludzie mogli pośpiesznie wrócić do swoich domów. Wczoraj atak porywaczy na kościół zarówno katolicki, jak i baptystyczny miał miejsce kilka minut po 7 rano. Można oczekiwać, że porywacze zażądają okupu.

Agencje bezpieczeństwa poinformowały rząd stanu Kaduna, że bandyci na motocyklach zaatakowali wiernych i mieszkańców także w innych pobliskich miejscowościach. Splądrowali też sklepy i wywieźli z wiosek cenne przedmioty. W trakcie śledztwa w okolicy prowadzone są patrole bezpieczeństwa. 

st (KAI) / Kaduna
 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao