Papieskie przesłanie na Igrzyska Śródziemnomorskie w Algierii

Sport jest instrumentem braterstwa, który nie powstrzymuje wojen, ale może pokazać możliwość budowania innego człowieczeństwa, szanującego wartości, uczciwego i wrażliwego. Papież Franciszek przypomina o tym w przesłaniu na 19. Igrzyska Śródziemnomorskie, które odbywają się w Algierii. Uczestniczą w nich także sportowcy watykańskiej kadry lekkoatletycznej.

W przesłaniu, które zostało odczytane podczas Mszy Narodów w maryjnym sanktuarium w Oranie Franciszek wskazuje na wartości tworzące autentyczny sport, który kształtuje i wychowuje, a które zarazem mogą być zaczątkiem prawdziwego braterstwa. Jest to ważne nie tylko z perspektywy goszczącej igrzyska Algierii, będącej skrzyżowaniem różnych ludów, religii i kultur. Papież zauważa, że w rzeczywistości toczących się obecnie wojen i szerzącej się przemocy sport, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, może być pomostem między ludźmi różnych religii i kultur.

Pozdrawiając prawie 3400 sportowców z 26 krajów świata Franciszek nawiązał również do tragedii rozgrywających się praktycznie codziennie na Morzu Śródziemnym, które stało się dziś cmentarzyskiem dla zbyt wielu ludzi, którzy pokonują morze w poszukiwaniu lepszej przyszłości i wobec których, jak podkreślił, nie możemy pozostawać obojętni. Ojciec Święty zauważył, że sport może być jednym z narzędzi budujących w praktyce tak bardzo dziś nam potrzebne międzyludzkie braterstwo.    

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao