Papież ustanowi w niedzielę pierwszych katechetów i pierwsze lektorki

W przyszłą niedzielę podczas Mszy sprawowanej przez Franciszka w Bazylice Watykańskiej będą miały miejsce ważne wydarzenia dla posług lektoratu i katechety.

 Informuje o tym komunikat Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji na temat watykańskich obchodów Niedzieli Słowa Bożego.

Niedzielne uroczystości to efekt ogłoszonych w ubiegłym roku papieskich dokumentów. Franciszek umożliwił w nich udzielanie posług lektora i akolity wszystkim wiernym świeckich, bez względu na płeć, a także ustanowił posługę katechety, którego rola niekoniecznie wyraża się do nauczania religii, lecz obejmuje szerzej pojętą działalność duszpasterską właściwą dotychczas dla katechistów w krajach misyjnych.

Podczas papieskiej liturgii w Bazylice św. Piotra lektorom zostanie wręczone Pismo Święte, a katechetom krzyż. Lektorami zostaną świeccy z Korei Południowej, Pakistanu, Ghany oraz z różnych regionów Włoch. Nowi katecheci pochodzą natomiast z Peru, Brazylii, Ghany, Włoch, Hiszpanii oraz Polski, z Łodzi. Franciszek miał też ustanowić w nowych posługach wiernych z Demokratycznej Republiki Konga i Ugandy, ale nie udało się im dotrzeć do Rzymu z powodu sanitarnych restrykcji. Watykański komunikat podaje, że z powodu pandemii liczba uczestników papieskiej liturgii została ograniczona do dwóch tysięcy.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao