Światowe Spotkanie Rodzin 2022 już w przyszłym tygodniu

Tegoroczne Światowe Spotkanie Rodzin będzie miało miejsce w Rzymie od 22 do 26 czerwca. Jest to pierwsze spotkanie po przerwie spowodowanej pandemią.

Watykan przygotowuje się do Światowego Spotkania Rodzin 2022. Odbędzie się ono w przyszłym tygodniu, przyciągając do stolicy Włoch około 2 tys. katolickich rodzin, które spotkają się z papieżem Franciszkiem i wysłuchają katechez na temat małżeństwa i wiary.

Światowe Spotkanie Rodzin 2022 trwające od środy, 22 czerwca do niedzieli, 26 czerwca, będzie koncentrować się na temacie „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Wydarzenie stanowi jednocześnie zakończenie Roku Rodziny Amoris Laetitia.

Plan obejmuje m.in. Mszę w Bazylice św. Piotra, katechezy prowadzone przez katolickie pary małżeńskie, zajęcia dla rodzin oraz występ włoskiego tria Il Volo.

Papież Franciszek weźmie udział w trzech wydarzeniach. Pierwszym z nich będzie zgromadzenie otwierające Spotkanie – Festiwal Rodzin, 22 czerwca po południu. 25 czerwca, w sobotę wieczorem, Papież odprawi Mszę św. na Placu św. Piotra. W niedzielę 26 czerwca Franciszek przemówi natomiast do rodzin podczas modlitwy Anioł Pański, zachęcając, aby po powrocie do domu podzielili się z innymi tym, czego się dowiedzieli.

Światowe Spotkania Rodzin mają już niemal trzydziestoletnią historię. Pierwsze z nich odbyło się w Rzymie w 1994 r. na prośbę papieża Jana Pawła II. Rzym gościł ponownie rodziny także w 2000 roku. Spotkania odbywają się zazwyczaj co trzy lata, a ostatnie miało miejsce w Dublinie w Irlandii w 2018 roku.

Niektóre spotkania gromadziły wielkie rzesze uczestników. We Mszy św. odprawionej przez Papieża Franciszka w 2015 r. podczas Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii uczestniczyło ponad milion osób. Ze względu na pandemię organizatorzy postanowili jednak ograniczyć tegoroczną liczbę uczestników do około 2000 rodzin.

Nie oznacza to jednak mniejszej rangi czy zasięgu wydarzenia. Watykan zachęca gorąco rodziny katolickie na całym świecie do udziału w tegorocznym Światowym Spotkaniu Rodzin za pośrednictwem mediów. Mogą uczestniczyć w spotkaniu oglądając transmisje na żywo z wydarzeń w Rzymie, a także biorąc udział w wydarzeniach organizowanych lokalnie przez diecezje w ich własnych krajach.

Transmisja dostępna będzie na Youtubie, na kanale Vatican News (https://www.youtube.com/c/VaticanNews). Również telewizja EWTN (dostępna w Polsce m.in. przez satelitę) będzie transmitować na żywo całe Światowe Spotkanie Rodzin z Rzymu, od wtorku 21 czerwca aż do modlitwy Anioł Pański w niedzielę 26 czerwca.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama