Teksas wprowadza nowe prawo. Dożywocie i kara pieniężna za przeprowadzenie aborcji 

Dożywotnie więzienie i grzywna w wysokości co najmniej 100 tys. dolarów grozi za przeprowadzenie aborcji w amerykańskim stanie Teksas. Nowe prawo stanowe przewiduje nieliczne odstępstwa w sytuacji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety.

 

„Przeprowadzenie aborcji jest teraz przestępstwem drugiego stopnia zagrożonym karą dożywotniego więzienia i podlega karze cywilnej w wysokości co najmniej 100 tys. dolarów plus koszty sądowe” – wyjaśniła związana z ABC lokalna telewizja KVUE.

Zakaz aborcji obejmuje zdecydowaną większość przypadków, poza sytuacjami, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ciężarnej kobiety. Wyjątków nie przewidziano dla sytuacji, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodczego stosunku seksualnego.

Jak podaje „Texas Tribune”, ustawa zabrania ścigania ciężarnej pacjentki, która poddała się aborcji.

Kliniki aborcyjne w Teksasie zaprzestały wykonywania aborcji już jakiś czas temu z obawy na konsekwencje wynikające z prawa stanowego. 

Teksańska stacja telewizyjna KVUE przytacza wypowiedź profesor prawa na Uniwersytecie Teksańskim w Austin, Elizabeth Sepper, którą niepokoi szczególnie los kobiet nieubezpieczonych lub korzystających z ubezpieczenia Medicaid dla ubogich w tym stanie. Jej obawy dotyczą też dużej części ludności stanu mieszkającej na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do lekarza jest utrudniony.

W czwartek bardziej restrykcyjne przepisy w sprawie aborcji wchodzą w życie także w stanach Idaho i Tennessee, a w piątek w Dakocie Północnej. 

Źródło: PCh24

« 1 »

reklama

reklama

reklama