USA: politycy żądają od FBI informacji o aresztowaniach działaczy pro-life

Republikańscy politycy domagają się wyjaśnień w sprawie niedawnej fali aresztowań i aktów oskarżenia wobec niestosujących przemocy działaczy pro-life. Zestawiają te działania z brakiem tak zdecydowanej reakcji na ataki na placówki pro-life.

Sygnatariusze listu uważają, że ustawa o swobodnym dostępie do klinik (Freedom of Access to Clinic Entrances – FACE) jest w tym przypadku wykorzystywana instrumentalnie i nadużywana.

Ustawa FACE, uchwalona w 1994 roku, jest ustawą federalną, która zakazuje między innymi blokowania dostępu do klinik aborcyjnych. Według Departamentu Sprawiedliwości ma ona ma na celu ochronę wszystkich pacjentów, personelu i placówek, które świadczą usługi w zakresie zdrowia reprodukcyjnego – także placówki pro-life.

O ustawie zrobiło się głośno, gdy na jej podstawie zarzuty usłyszeli działacze pro-life. Jeden z liderów obrońców życia z Filadelfii, ojciec siedmiorga dzieci, Mark Houck, został oskarżony po tym, jak pracownik kliniki Planned Parenthood twierdził, że ​​Houck dwukrotnie go popchnął, przez co upadł on na ziemię. 52-letni franciszkanin – o. Fidelis Mościński został oskarżony za protest, podczas którego zamknął bramę kliniki aborcyjnej na kłódkę. Na początku października 11 osób zostało oskarżonych na podstawie ustawy FACE za swoje działania podczas protestu w obronie życia w marcu 2021 r.

Politycy domagający się wyjaśnień od FBI podkreślają, że takich reakcji nie doczekały się sprawy ataków na placówki pro-life, takie jak centra doradztwa ciążowego czy kliniki. Do fali takich zdarzeń – włącznie z podpaleniami – doszło po tym, jak Sąd Najwyższy USA obalił proaborcyjny precedens ze sprawy Roe przeciwko Wade.

„Oczywiste jest, że potrzebna jest kontrola Kongresu nad stosowaniem ustawy FACE przez FBI, aby upewnić się, że FBI stosuje ją zgodnie z zamierzeniami Kongresu, a jeśli nie, aby ustalić, czy organ ten może nadal mieć zaufanie do FBI” – czytamy w liście.

Autorzy listu domagają się informacji o liczbie dochodzeń w ramach ustawy FACE wszczynanych rocznie od 2019 r. do chwili obecnej. Chcą wiedzieć, ile z nich dotyczy klinik aborcyjnych, ośrodków ciążowych i miejsc kultu. Zadają także pytania o kryteria, stosowane przez FBI przy podejmowaniu decyzji o otwarciu sprawy na mocy ustawy FACE, ilość zasobów, jakie biuro przeznacza na badanie tych spraw oraz o to, czy Departament Sprawiedliwości wydał jakiekolwiek nowe wewnętrzne wytyczne dotyczące ustawy FACE od czasu obalenia sprawy Roe przeciwko Wade.

Źródło: Catholic News Agency

« 1 »

reklama

reklama

reklama