Abp Grušas na otwarcie synodu: nadzieją Europy jest Chrystus

„Kościół zawsze był blisko ludzi. Kościół jest wychodzący, ponieważ ewangelizuje. Potrzebujemy Kościoła odnowionych ludzi. Oznacza to również, że trzeba nauczać wiary, umieć nią żyć, zrozumieć jej najgłębszą racjonalność” - mówił abp Grušas w Pradze


Współorganizatorem trwającego w Pradze kontynentalnego zgromadzenia synodalnego jest Rada Konferencji Episkopatów Europy. Jak przypomniał jej przewodniczący abp Gintaras Grušas, nadzieją tego kontynentu jest sam Chrystus. „Jesteśmy przede wszystkim głosicielami orędzia Chrystusa. Powiedziano, że Kościół nie może nie być synodalny. Jednakże Kościół synodalny nie może abstrahować od Chrystusa, od żywego spotkania z Chrystusem” – dodał metropolita wileński.

Podkreślił, że spotkanie w Pradze ma pomóc w zrozumieniu, jak być Kościołem synodalnym w Europie. Przypomniał zarazem, że katolicy mają już na tym wielkie doświadczenie.

„Kościół zawsze był blisko ludzi. Kościół jest wychodzący, ponieważ ewangelizuje. Ale inkluzywność nie oznacza, że ludzie nie mają danej im przez Boga wolności do odrzucenia Jego orędzia i podjęcia decyzji, by nie iść za Nim, tak jak się objawił, lecz wybrać własny obraz Boga. Wielokrotnie stało się to w Ewangeliach. Papież Franciszek wzywa nas do wewnętrznej odnowy; aby mieć odnowiony Kościół, potrzebujemy Kościoła odnowionych ludzi. Oznacza to również, że trzeba nauczać wiary, umieć nią żyć, zrozumieć jej najgłębszą racjonalność. Nie chodzi tu o zmianę doktryny. Chodzi o to, by zrozumieć doktrynę i wiernie ją przekazywać, bez wahania. Aby być Kościołem wychodzącym, musimy wiedzieć, co wnosimy do świata i dlaczego to robimy.“

Abp Grušas wyraził nadzieję, że europejskie zgromadzenie synodalne będzie okazją do szeroko zakrojonej dyskusji, a jej owocem będzie dokument, który wyraża pragnienia i obawy wszystkich, a zarazem jest też solidny pod względem doktrynalnym i proroczy w patrzeniu w przyszłość.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao