Apel o uwolnienie bp. Álvareza. Świadkowie mówią o maltretowaniu więźniów politycznych w Nikaragui

Członkowie amerykańskiego Kongresu oraz działacze na rzecz praw człowieka wezwali dyktatora Nikaragui Daniela Ortegę do natychmiastowego uwolnienia uwięzionego katolickiego biskupa Rolando Álvareza, który ich zdaniem jest maltretowany i prawdopodobnie torturowany.

O tym, co dzieje się z biskupem opowiadali w Kongresie świadkowie, w tym uchodźcy z Nikaragui, którzy doświadczyli lub byli świadkami nieludzkiego traktowania więźniów politycznych przez reżim Ortegi.

Bp Álvarez, biskup Nikaragui i krytyk łamania praw człowieka przez reżim Ortegi-Murillo, został aresztowany przez władze Nikaragui 19 sierpnia 2022 r. Po odmowie wyjazdu z kraju został 10 lutego skazany za zdradę stanu i skazany na karę ponad 26 lat więzienia.

Od tego czasu przez większą część czasu Álvarez przetrzymywany jest w więzieniu Modelo w Nikaragui, które słynie ze szczególnie okrutnego i nieludzkiego traktowania więźniów, jak wynika z zeznań świadków z Nikaragui, przedstawionych w Kongresie.

Wśród nich był były więzień reżimu Ortegi-Murillo. Świadek, który został zesłany do Stanów Zjednoczonych i przybył do kraju w lutym, zeznał, że podczas pobytu w więzieniu był źle traktowany przez władze i przeszedł ponad 30 przesłuchań, podczas których „szantażowali go i grozili życiu jego bliskich”.

„Chcieli, żebym oświadczył, że biskup był członkiem organizacji, która chciała nakłonić do zamachu stanu przeciwko Danielowi Ortedze i że otrzymał pieniądze od rządu USA i Unii Europejskiej” – powiedział świadek.

W odpowiedzi na żądania udowodnienia, że bp Álvarez wciąż żyje, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dyktatury Nikaragui opublikowało we wtorek nowe wideo i zdjęcia biskupa.

W komunikacie prasowym z 28 listopada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło, że z nagrania wideo i zdjęć wynika, że „warunki przetrzymywania [Álvareza] są preferencyjne i ściśle przestrzegany jest harmonogram wizyt lekarskich, a także wizyt rodzinnych, wysyłanie i otrzymywanie paczek, wbrew temu, w co próbują wmówić wam oszczercze kampanie”.

Jak jednak mówi członek Kongresu, republikanin Chris Smith, nagranie „rodzi poważne pytania i obawy dotyczące jego samopoczucia”. Choć na nagraniu widać pozornie wygodne krzesła i kanapy oraz jedzenie na stole, stwierdził, że świadkowie, którzy przeżyli uwięzienie przez rząd Nikaragui, poinformowali go, że „nic z tego nie jest prawdziwe”.

„To wszystko to jedna wielka fasada dezinformacji, ponieważ w więzieniu prowadzą okropne, okropne życie, wśród pobić i innych form maltretowania” – stwierdził Smith.

„Schudł. Czy on jest chory?” – zapytał Smith podczas przesłuchania. „Czy zapewniono mu odpowiednie odżywianie i podstawową opiekę medyczną? Nie mamy pojęcia, co się dzieje z dnia na dzień.”

„Jestem pod wrażeniem jego odwagi, wierności i życzliwości” – powiedział Smith. „Znam wielu innych ludzi w Kongresie, Izbie, Senacie, Demokratów, Republikanów i ludzi w Białym Domu. Jesteśmy pod wrażeniem jego dobroci i niezwykłej siły. Biskup Álvarez zasługuje na szacunek i szacunek oraz na wolność, a nie na prześladowanie i więzienie”.

„Naprawdę będziemy zwiększać presję” – zapewnił Smith.

Źródło: Catholic News Agency

« 1 »

reklama

reklama

reklama