Białoruś: Nuncjusz Apostolski rozmawiał z szefem MSZ. Aresztowano dwóch kapłanów

Kilka dni po aresztowaniu dwóch księży katolickich na Białorusi papieski przedstawiciel w Mińsku abp Ante Jozić spotkał się wczoraj wieczorem z ministrem spraw zagranicznych Siarhiejem Alejnikiem – poinformowało MSZ Białorusi.

Według komunikatu ministerstwa podczas spotkania omówiono bieżące kwestie dwustronne i „wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktów regionalnych”. Kościół katolicki na Białorusi nie skomentował tego spotkania.

17 listopada białoruskie władze aresztowały księdza Henryka Okołotowicza (63) proboszcza z Wołożyna w obwodzie mińskim. Według organizacji praw człowieka Christian Vision for Belarus, oskarżają one księdza o „zdradę stanu” za co grozi kara od 7 do 15 lat więzienia. Rzecznik Archidiecezji Mińskiej potwierdził aresztowanie. „Okoliczności sprawy są wyjaśniane” – powiedział w piątek wieczorem.

Według Christian Vision for Belarus, 22 listopada został aresztowany inny kapłan katolicki, ks. Wiaczesław Pialinak posługujący w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brześciu. Milicja skonfiskowała jego telefon komórkowy i laptop. Powody nie są jeszcze znane. Według nieoficjalnych źródeł księdzu zarzucono „ekstremizm”. Taki zarzut jest na Białorusi pojęciem pojemnym, oznacza wszelkie działania lub wypowiedzi publiczne czy w mediach społecznościowych, które są uważane za krytykę obecnego reżimu. W latach 2011-2015 ks. Pialinak był osobistym sekretarzem ówczesnego nuncjusza apostolskiego na Białorusi, arcybiskupa Claudio Gugerottiego, który obecnie jest kardynałem i prefektem Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.
 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama