Bł. Jakub Alberione wzywał, aby nie ulegać psychologii tłumu

„Nie ulegajmy psychologii tłumu do tego stopnia, aby brać wszystko od otoczenia, od kolegów, dając się prowadzić ślepo aż do utraty osobowości” – przestrzegał założyciel Towarzystwa św. Pawła. Niestety, w obecnych czasach wielu ludziom trudno jest „nie iść za głosem tłumu”. Czasem sprzedajemy prawdziwe wartości za „chwile poklasku”. Nie warto.

Bł. Jakub Alberione, a właściwie Giacomo Alberione, urodził się 4 kwietnia 1884 roku. Był włoskim księdzem, założycielem Towarzystwa św. Pawła. Zmarł 26 listopada 1971. 27 kwietnia 2003 papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym Kościoła katolickiego. Jest to pierwszy w dziejach Kościoła błogosławiony, który w swojej pracy duszpasterskiej posługiwał się przede wszystkim mediami.

Jednak przestrzegał przed tym, aby nie iść za nimi „ślepo”. By umieć odróżniać wartościowe treści od tych, które nas ogłupiają. Człowiek oddany modlitwie, mający poczucie własnej wartości w oczach Boga, nie pozwoli sobie na utratę osobowości. Nie pójdzie za głosem tłumu wbrew temu, co czuje w sercu, wbrew Bożej woli, wbrew sobie.

Jakże ważny jest dar rozeznania! Alberione przestrzegał przed tymi, którym zależy na manipulowaniu tłumem przez środki masowego przekazu.

„Nie ulegajmy psychologii tłumu do tego stopnia, aby brać wszystko od otoczenia, od kolegów, dając się prowadzić ślepo aż do utraty osobowości. Nie dajmy się pochłonąć opinii publicznej i środkom masowego przekazu, jak pusta lektura, radio, kino, telewizja aż do pewnego rodzaju ogłupienia, bierności, niewolnictwa, braku refleksji, rezygnacji z własnych ideałów i myśli” – podkreślał.

Takie wyzwania czekają nas codziennie. To od nas zależy jaki podejmiemy wybór. Czy pójdziemy za głosem tłumu, czy będziemy w stanie powiedzieć „nie”, kiedy cały świat krzyczy „tak”. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest żeby się nie dać i przede wszystkim być sobą. Czasem sprzedajemy prawdziwe wartości za „chwile poklasku”. Nie warto.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao