Czym jest ruch Laudato Si’? To konkretna odpowiedź na wezwanie Papieża

Ruch Laudato Si’ to zaproszenie do ekologicznego nawrócenia, do powstrzymania procesu niszczenia środowiska


28 maja zakończył się tydzień Laudato si’, przypominający Kościołowi o wciąż aktualnym apelu Papieża, by zatroszczyć się o wspólny dom. Po ośmiu latach od wydania encykliki Laudato si’, na całym świecie działa ruch pod tą samą nazwą, który jednoczy wysiłki tysięcy ludzi.


Potrzeba, aby każdy się zaangażował, bo jest jeszcze tak wiele do zrobienia - mówi dyrektor wykonawczy ruchu, Tomás Insua.

„Słowa Laudato si' są modlitwą, modlitwą świętego Franciszka, odpowiedzią świętego Franciszka na cud stworzenia, odpowiedzią zachwytu przed tym darem Boga. Dlatego z jednej strony jest to zaproszenie do ekologicznego nawrócenia, przemiany serca na wzór św. Franciszka, który nazywa wszystkie stworzenia naszymi siostrami lub braćmi, jak siostra woda, brat wiatr… – tłumaczy Tomás Insua w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni. Z drugiej strony w nazwie jest słowo „ruch”, które jest słowem pełnym działania, co oznacza rozpoczęcie procesu transformacji, aby powstrzymać niszczenie daru stworzenia. Tak więc naszym obowiązkiem jest przekształcenie naszych parafii, naszych szkół, naszych społeczności, aby żyły tym przesłaniem, aby wdrożyć to przesłanie w naszym stylu życia. Nie tylko my jako Kościół potrzebujemy transformacji, ale także społeczeństwo i polityka publiczna rządów, więc jesteśmy również zobowiązani do wzywania wszystkich do tej przemiany. [Z mojej strony] cudowne jest widzieć tak wiele owoców ruchu Laudato sì, tak wiele doświadczeń, tak wiele lokalnych grup. Mamy program szkoleniowy Laudato sì, który jest przeznaczony dla lokalnych liderów chcących animować swoje społeczności. Mamy już 15 tysięcy przeszkolonych osób na całym świecie w 150 krajach, którzy zaczynają poruszać i przekształcać Kościół i jego wspólnoty, przynosząc przesłanie Laudato sì.“

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego działacz przypomina także, że Papież w niedawno opublikowanym orędziu nazwał nonsensem dalszą rozbudowę infrastruktury paliw kopalnych. Dodaje, że niestety apel ten pozostaje bez konkretnej odpowiedzi - wprawdzie rządy składają obietnice, ale zwlekają z ich realizacją. Koordynacja działań w ramach sieci może pomóc wywrzeć presję na system. Przykładowo ruch organizuje obecnie akcję bojkotowania banków inwestujących w paliwa kopalne i wybierania tych, które wspierają zrównoważony rozwój.

« 1 »

reklama

reklama

reklama