Do klasztoru Mater Ecclesiae w Watykanie wracają benedyktynki

Mater Ecclesiae, klasztor w sercu Ogrodów Watykańskich wzniesiony przez Jana Pawła II, który przez prawie dziesięć lat był domem emerytowanego papieża Benedykta XVI, z woli Franciszka powraca do swojego pierwotnego przeznaczenia.

Ojciec Święty wezwał mniszki z zakonu benedyktynek z opactwa św. Scholastyki w Victorii w prowincji Buenos Aires, by przybyły na to miejsce i modliły się w sercu Watykanu. Wspólnota chętnie przyjęła zaproszenie, jak podaje komunikat biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

Siostry zakonne mają zamieszkać w klasztorze „aby wspierać Ojca Świętego w jego codziennej trosce o cały Kościół, poprzez posługę modlitwy, adoracji, uwielbienia i zadośćuczynienia, będąc w ten sposób modlitewną obecnością w ciszy i samotności”. Papieska decyzja została wyrażona listem napisanym własnoręcznie przez Franciszka i datowanym na 1 listopada.

Miejsce – czytamy dalej w komunikacie – przyjmie teraz sześć mniszek, które zgodnie ze statutami utworzą wspólnotę monastyczną i rozpoczną tam życie na początku stycznia. Ojciec Święty postanowił również, że Gubernatorat Państwa Watykańskiego będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy dotyczące klasztoru Mater Ecclesiae.

To Jan Paweł II swoim brewe „Życie Kontemplacyjne” z 25 marca 1994 r. kanonicznie erygował wspólnotę mniszek w Watykanie. Benedykt XVI wyraził chęć zamieszkania w tym miejscu po swojej historycznej rezygnacji 11 lutego 2013 r. i dlatego spędził tam ostatnie lata życia, wspierany przez swoich współpracowników, towarzysząc Kościołowi swoimi modlitwami aż do śmierci 31 grudnia 2022 r.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama