Franciszek o wdzięczności dla Benedykta XVI i tragediach świata

Franciszek przypomniał, że przed rokiem swą ziemską wędrówkę zakończył Benedykt XVI. Podkreślił, że służył on Kościołowi „z mądrością i miłością”. „Mamy dla niego tyle wdzięczności i podziwu. Niech nam błogosławi i towarzyszy z Nieba” – mówił Ojciec Święty prosząc, pielgrzymów przybyłych na plac św. Piotra, o brawa dla Benedykta XVI.

Na zakończenie spotkania na Anioł Pański Franciszek przypomniał, że obchody Bożego Narodzenia w Nigerii zostały naznaczone przemocą, w wyniku której zabito prawie dwieście osób. „Modlę się za nich i ich rodziny. Niech Bóg wybawi Nigerię od tych okrucieństw” – mówił Papież. Zapewnił też o swej modlitewnej pamięci za  tych, którzy stracili życie w wybuchu cysterny w Liberii.

„Módlmy się nadal za narody, które cierpią z powodu wojen: za udręczony naród ukraiński, naród palestyński i izraelski, naród sudański i tak wiele innych – mówił Ojciec Święty. – Na końcu roku miejmy odwagę zadać sobie pytanie: ileż ludzkich istnień zostało zmiecionych przez konflikty zbrojne? Ileż było ofiar śmiertelnych? Ile zniszczeń, cierpienia, ile ubóstwa? Ci, którzy mają swój udział w tych konfliktach, niech posłuchają głosu sumienia. I nie zapominajmy o udręczonej ludności Rohińdża.“

W święto Świętej Rodziny Papież pozdrowił szczególnie wszystkie rodziny, zarówno te obecne na placu św. Piotra, jak i śledzące modlitwę w telewizji i za pośrednictwem innych środków przekazu. „Nie zapominajmy, że rodzina jest podstawową komórką społeczeństwa: trzeba jej zawsze bronić i ją wspierać” – podkreślił Papież podczas ostatniego spotkania na Anioł Pański w 2023 roku.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama