Franciszek: plotki są plagą w życiu osób i wspólnot

O potrzebie poszukiwania dobra, gdy stosujemy upomnienie braterskie mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Odwołując się do niedzielnej Ewangelii, na wstępie papież zaznaczył, że kiedy brat w wierze dopuszcza się winy, jeśli napominamy go bez urazy, to jemu pomagamy. Niestety często zamiast tego uciekamy się do plotek, będących plagą w życiu osób i wspólnot. Wprowadzają one podziały, cierpienie i zgorszenie, a nigdy nie pomagają w poprawie i rozwoju – zauważył Franciszek.

Ojciec Święty odnosząc się do wskazań Pana Jezusa, który każe nam się najpierw pojednać w cztery oczy zaznaczył, że chodzi tutaj o dobro osoby, która wykroczyła. Dodał, że prawdziwa odwaga polega na mówieniu w twarz łagodnie i uprzejmie.

Komentując słowa, o następnym etapie, kiedy trzeba wziąć „jeszcze jednego albo dwóch” (w. 16) papież zwrócił uwagę, że chodzi o osoby, które naprawdę chcą pomóc bratu lub siostrze, którzy pobłądzili.

Wreszcie odnosząc się do konieczności przedstawienia sprawy wspólnocie Franciszek podkreślił, że nie chodzi tutaj o stawianie osoby winnej pod pręgierzem. „Wspólnota musi raczej dać jemu czy jej odczuć, że potępiając błąd, jest blisko z modlitwą i miłością, zawsze gotowa do przebaczenia i zaczynania od nowa” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zachęcił do zastanowienia się, jak postępujemy wobec osób, które wyrządziły nam krzywdę. „Niech Maryja, która nie przestawała miłować, nawet gdy słyszała, jak ludzie potępiają Jej Syna, pomoże nam zawsze poszukiwać drogi dobra” – zachęcił papież ma zakończenie swojego rozważania.

st (KAI) / Watykan

« 1 »

reklama

reklama

reklama