Irlandia: ekumeniczna procesja o pokój w wigilię św. Patryka

Ekumeniczną procesją w intencji pokoju rozpoczynają się dziś wieczorem uroczystości ku czci św. Patryka.

W Irlandii bardzo nam zależy na utrzymaniu procesu pokojowego i właśnie dlatego zaplanowaliśmy w Armagh wspólne czuwanie modlitewne i procesję przedstawicieli różnych wyznań – mówi Radiu Watykańskiemu prymas Irlandii.

Przypomina on, że liturgiczne wspomnienie św. Patryka jest dniem, który jednoczy Irlandczyków na całym świecie. Jest to jednak postać bardzo uniwersalna, która silnie przemawia również do współczesnego człowieka – mówi abp Eamon Martin.

„Św. Patryk jest naprawdę świętym dla całego świata. W rzeczywistości, czytałem gdzieś niedawno, że z wyjątkiem św. Jakuba Apostoła i oczywiście Matki Bożej, żaden inny święty nie ma tak wielu kościołów, co św. Patryk. I oczywiście my w Irlandii jesteśmy z tego bardzo dumni. Ale nie tylko z tego powodu jest on świętym dla ludzi nam współczesnych. Kiedy czytamy jego pisma, zdajemy sobie sprawę, że jako młody nastolatek został przemycony do Irlandii. Był ofiarą handlu ludźmi i z tego powodu miał wielką empatię dla wszystkich tych, którzy cierpieli, którzy byli przesiedleni lub dla ludzi, którzy z jakiegokolwiek powodu byli uciskani lub wykorzystywani. W rzeczywistości, kiedy powrócił do Irlandii w późniejszym okresie swojego życia jako biskup, wypowiadał się przeciwko handlowi nowo nawróconymi chrześcijanami, którzy byli porywani i wywożeni w niewolę. Tak więc wraz ze św. Józefiną Bakhitą jest on idealnym patronem dla tych, którzy są ofiarami handlu ludźmi w dzisiejszym świecie. Znajdują oni w św. Patryku kogoś, kto mógłby mieć empatię i zrozumienie dla problemów współczesności. Jest on naprawdę świętym dla współczesnego świata i świętym dla całego świata.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama