Zapadł wyrok w watykańskiej aferze finansowej. Kard. Becciu skazany na 5 lat i 6 miesięcy

Kard. Angelo Becciu został skazany na pięć lat i sześć miesięcy więzienia po zakończeniu procesu w sprawie zarządzania funduszami Sekretariatu Stanu i sprzedaży nieruchomości w Londynie.

Pięć lat i sześć miesięcy pozbawienia wolności, bezterminowy zakaz pełnienia funkcji publicznych i 8000 euro grzywny. Jest to wyrok nałożony na kardynała Giovanniego Angelo Becciu przez Sąd Watykański na zakończenie procesu dotyczącego zarządzania funduszami Sekretariatu Stanu, który obraca się wokół sprzedaży Pałacu Londyńskiego. Po południu w sobotę 16 grudnia 2023 r., około godziny 16:05, wyrok został odczytany przez przewodniczącego Trybunału Watykańskiego, Giuseppe Pignatone, w sali Muzeów Watykańskich.

Wyrok ustalił grzywny dla René Brülharta i Tommaso Di Ruzzy, odpowiednio byłego prezesa i dyrektora Urzędu Informacji Finansowej (AIF) Stolicy Apostolskiej, w wysokości 1750 euro za niezgłoszenie się do Biura Promotora Sprawiedliwości. Na Enrico Craso, byłego doradcę finansowego Sekretariatu Stanu, sąd nałożył karę 7 lat pozbawienia wolności i 10 tys. euro grzywny oraz bezterminowy zakaz pełnienia funkcji publicznych. Dla finansisty Raffaele Mincione 5 lat i 6 miesięcy plus 8 tys. euro, bezterminowy zakaz pełnienia funkcji publicznych. Dla byłego pracownika biura administracyjnego Sekretariatu Stanu, Fabrizio Tirabassi 7 lat pozbawienia wolności i 10 tys. euro grzywny, bezterminowy zakaz pełnienia funkcji publicznych.

Dla prawnika Nicoli Squillace, po uwzględnieniu ogólnych okoliczności łagodzących, rok i 10 miesięcy pozbawienia wolności, kara zawieszona na pięć lat. Dla maklera Gianluigiego Torzi 6 lat i 6 tys. euro grzywny, plus bezterminowy zakaz pełnienia funkcji publicznych i poddanie się specjalnemu nadzorowi przez rok na mocy artykułu 412 kodeksu karnego. Trzy lata i dziewięć miesięcy dla menager Cecilii Marogna oraz pozbawienie praw publicznych na ten sam okres. Grzywna w wysokości 40 tys. euro dla jej firmy Logsic Humanitarne Dejavnosti. Wiele przestępstw oskarżonej zostało przekwalifikowanych.

Wraz z wyrokiem wydanym dziś po południu, po 86 rozprawach, Trybunał Państwa Watykańskiego zakończył pierwszą instancję procesu przeciwko dziesięciu oskarżonym i czterem spółkom, który - jak powszechnie wiadomo - miał na celu różne wydarzenia, z których główne jest znane w odniesieniu do budynku w Londynie, 60 Sloane Avenue.

« 1 »

reklama

reklama

reklama