Kard. Gambetti: Przygotowanie do Jubileuszu 2025 ma wymiar duchowy i społeczny

Potrzebujemy znaków pomagających nam przygotować się na Jubileusz Roku 2025 i pokazujących, w jakim duchu mamy go przeżywać – powiedział kard. Mauro Gambetti, prezentując dwa projekty socjalne podjęte przez Bazylikę św. Piotra, której ten franciszkański purpurat jest archiprezbiterem.

Chodzi o produkcję różańców z drewna pochodzącego z łodzi, którymi przybyli do Włoch migranci, oraz resocjalizację więźniów poprzez pracę.

Kard. Gambetti przypomniał, iż Kościół nawiązuje do jubileuszy biblijnych. Polegały one między innymi na tym, że co 50 lat Żydzi, którzy popadli w niewolę, odzyskiwali wolność i przywracano im pierwotny majątek. Wskazywało to na dwie absolutne zasady: godność każdej osoby oraz wielkość i dobroć Boga, który stworzył wolnych ludzi i dał im ziemię, aby żyli w pokoju i obfitości. Kard. Gambetii podkreślił, iż również jubileusz chrześcijański musi mieć implikacje społeczne i o tym przypominają podjęte przez Bazylikę projekty społeczne.

Pierwszy to „różańce z morza”. Około 30 więźniów z różnych zakładów karnych wytwarza krzyże i paciorki z drewna pochodzącego z łodzi, którymi przypłynęli migranci. Następnie dwóch uchodźców w warsztatach Bazyliki św. Piotra łączy te półprodukty w gotowe różańce. Już niebawem będzie je można nabyć w sklepie przy Bazylice.

Drugi projekt zakłada resocjalizację więźniów poprzez pracę, zarówno w zakładzie karnym, jak i poza nim. Obok produkcji różańców, przewiduje się uruchomienie w jednym z więzień produkcji toreb, sprzedawanych pielgrzymom jako pamiątka z okazji Jubileuszu. Ponadto już teraz w Bazylice Watykańskiej pracuje jako elektryk jeden z osadzonych w rzymskim zakładzie karnym, planuje się zatrudnienie kolejnych.

Prezentując te projekty, kard. Gambetti podkreślił zarazem, że najważniejsze przygotowania do Jubileuszu mają oczywiście charakter duchowy.  Ponieważ „można żyć tymi zasadami tylko wtedy, gdy czerpie się z wymiaru duchowego, który pozwala zawsze mieć bardzo szerokie i bardzo otwarte spojrzenie serca. W przeciwnym razie trudno wytrwać, kiedy ktoś nas krzywdzi, trudno jest zachować bezinteresowność, być sprawiedliwym, przebaczać. Dlatego trzeba czerpać ze źródeł Ducha. Stąd - jak podkreślił - w Bazylice jeszcze bardziej poszerzamy możliwości modlitwy. I tak już od listopada w każdy sobotni wieczór o godz. 21 Bazylika jest otwarta na godzinną adorację eucharystyczną na ołtarzu konfesji. Jest to pokarm dla tych, którzy pragną Ducha".

Na marginesie konferencji prasowej o przygotowaniach do Jubileuszu kard. Gambetti poinformował również, że w najbliższą sobotę z okazji odsłonięcia bożonarodzeniowej szopki na placu św. Piotra Bazylika we współpracy z papieskim jałmużnikiem wyda kolację dla bezdomnych.

« 1 »

reklama

reklama

reklama