Kolejny sukces lekarzy. W Teksasie rozdzielono bliźniaczki syjamskie

W Teksasie przeprowadzono udaną operację rozdzielenia bliźniąt syjamskich. Operacja trwała 11 godzin. Dziewczynki były połączone brzuchami i miały wspólną wątrobę.

Rodzice dziewczynek przyznali, że byli bardzo zaskoczeni, kiedy na badaniu USG okazało się, że będą mieli bliźniaki. Radość jednak była zmieszana w ogromnymi obawami, kiedy w 10 tygodniu ciąży badanie wykazało, że dzieci są zrośnięte. Jest to bardzo rzadki przypadek. Szpital szacuje, że zdarza się to raz na 200 000 żywych urodzeń, a rocznie od pięciu do ośmiu bliźniaków syjamskich na całym świecie przeżywa pierwsze kilka dni po urodzeniu.

W tym przypadku dziewczynki były zrośnięte brzuchami i miały wspólną wątrobę. JamieLynn i AmieLynn urodziły się 3 października 2022 roku, podczas przyspieszonego porodu. Na operację rozdzielenia czekały ponad trzy miesiące w szpitalu. 

„JamieLynn i AmieLynn, córki Amandy Arciniegi i Jamesa Finleya, zapisały się w historii Cook Children's Medical Center jako pierwsze bliźnięta syjamskie rozdzielone w szpitalu. Operacja trwała 11 godzin i brało w niej udział kilkunastu lekarzy, w tym czterech chirurgów dziecięcych, trzech anestezjologów i dwóch chirurgów plastycznych – po jednym na każdą dziewczynkę” – poinformował szpital.

„Operacja separacji zapewni AmieLynn i JamieLynn lepsze możliwości poprawy ich zdrowia oraz rozwoju jako wyjątkowych, indywidualnych małych dziewczynek, którymi są od urodzenia, niezależnie od ich fizycznego połączenia jako bliźniąt syjamskich” – powiedział dr Jose L. Iglesias, główny chirurg operacji.

Dziewczynki pozostają pod opieką lekarzy, ale jest nadzieja, że powrócą do zdrowia.

„Mam wielką nadzieję, że w przyszłości wyzdrowieją i będą prowadzić zdrowe życie” – powiedział dr Iglesias.

Meet AmieLynn & JamieLynn | Our First-ever Separation Surgery for Conjoined Twins | Cook Children's
Cook Children's Health Care System

Źródło: fox19.com, abc7news.com, nowiny24.pl, Cook Children's Health Care System
 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao