Francja: Macron chce wpisać w konstytucji prawo do aborcji

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na X, że projekt ustawy konstytucyjnej gwarantujący w konstytucji prawo do aborcji zostanie przesłany do Rady Stanu i przedstawiony rządowi do końca 2023 roku.

Prezydent Francji dodał, że w 2024 roku swoboda kobiet w zakresie aborcji będzie nieodwołalna. Za wpisaniem aborcji do konstytucji jest większość prezydencka oraz lewica.

Decyzja prezydenta jest kontynuacją prac zainicjowanych przez izbę niższą parlamentu, która w listopadzie 2022 roku przeważającą większością głosów opowiedziała się za projektem ustawy o wpisaniu do konstytucji „prawa do dobrowolnego przerwania ciąży". Była to odpowiedź na postanowienie amerykańskiego Sądu Najwyższego z czerwca 2022 roku, przewidujące ograniczenie prawa kobiet do aborcji.


Dziennik „Le Monde" napisał, że głowa państwa nie zdecyduje się na referendum w tej sprawie, lecz na zorganizowanie Kongresu w Wersalu, czyli posiedzenia Zgromadzenia Narodowego i Senatu. Kampania referendalna zapewniłaby przeciwnikom aborcji „platformę całkowicie nieproporcjonalną do tego, co faktycznie reprezentują"– stwierdzili nie wymienieni z nazwiska współpracownicy Macrona.

 

Źródła: tvrepublika.pl, tvn24.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama