Męczennicy algierscy to nie tylko ci z Tibhirine. Ich ofiara życia przynosi dziś owoce na całym świecie

Siedmiu mnichów z Tibhirine, zabitych w nocy z 26 na 27 marca 1996 to najbardziej znani męczennicy z czasów algierskiej wojny domowej. Nie są oni jednak jedynymi – warto poznać całą grupę 19 postaci beatyfikowanych razem 8 grudnia 2018 w Oranie, których ofiara życia już przynosi owoce.

„Gościnność i świętość sąsiednich drzwi” – tak brzmi temat odbywającego się w Madrycie spotkania na temat męczenników algierskich. Chodzi o wszystkich 19 chrześcijan zabitych w czasach wojny domowej w tym północnoafrykańskim kraju. Wydarzenie stanowi kontynuację podobnych sympozjów w Paryżu czy w Rzymie w ubiegłych latach, które jednak dotyczyły tylko trapistów z Tibhirine. Obecnie tematyka zostaje rozszerzona na wszystkich męczenników tego okresu.

Jak wskazuje o. Thomas Georgeon w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, ofiara mnichów zabitych za wiarę wzbudziła już szerokie owoce na całym świecie, zwłaszcza w Ameryce Południowej. Tym bardziej warto rozpowszechnić znajomość pozostałych 12 chrześcijan zamordowanych w tamtych latach w Algierii. Cała grupa została bowiem beatyfikowana razem, co podkreśla o. Georgeon, który był w owym procesie postulatorem.

Trapista zaznacza również, iż przykład męczenników może wpływać pozytywnie na praktyczne relacje chrześcijan i muzułmanów. Pomaga tutaj rozprzestrzenianie się sławy świętości wspomnianych postaci. „Słysząc o niektórych inicjatywach podejmowanych na całym świecie, można wskazać, że istnieje pewien ruch – wskazuje o. Georgeon. – Polega on na próbowaniu życia w braterskiej koegzystencji, nawet jeśli, niestety, obecne wydarzenia pokazują nam, iż nie jest to łatwe, ponieważ inny zawsze pozostaje innym ze swoim punktem widzenia”. Zakonnik dodaje następnie: „jak wierzę, geniusz Kościoła polega na proponowaniu tego braterskiego współistnienia bez narzucania czegokolwiek, czyli na byciu darmową, wolną i otwartą obecnością dostępną dla drugiego, niezależnie od jego religii”.

« 1 »

reklama

reklama

reklama