To nie symbol, to Jezus. Przez USA przejdzie największa procesja eucharystyczna w historii

Cztery procesje eucharystyczne przemierzą Stany Zjednoczone przy okazji 10. Krajowego Kongresu Eucharystycznego, jaki odbędzie się w dniach 17-21 lipca 2024 roku w Indianapolis w stanie Indiana.

Pielgrzymki wyruszą 19 maja 2024 roku z czterech miejsc: źródła rzeki Mississippi w jeziorze Itasca w stanie Minnesota (północny), w New Haven w stanie Connecticut (wschodni), w Brownsville w Teksasie (południowy) i w San Francisco w Kalifornii (zachodni). Będzie to największa „pielgrzymka eucharystyczna w historii” – zapowiadają organizatorzy.

Najdłuższą drogę – ponad 3500 km – będą mieli do pokonania pielgrzymi, którzy wyruszą z Kalifornii, najkrótszą zaś – około 1500 km.

Pielgrzymi będą przemierzać kraj przez dwa miesiące, by dotrzeć na kongres w Indianapolis. Procesje będą miały uroczysty charakter – Najświętszy Sakrament będzie niesiny pod baldachimem, towarzyszyć mu będą eucharystyczne pieśni (na trudnych odcinkach będzie wieziony specjalnym samochodem-kaplicą) – i będą świadectwem wiary w Bożą obecność w Najświętszym Sakramencie. Jest to odpowiedź amerykańskiego Kościoła na niepokojące doniesienia: według sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badawczy Pew Research Center aż 69 proc. katolików w tym kraju uważa chleb i wino konsekrowane podczas Mszy św. jedynie za symbole obecności Chrystusa, podczas gdy dla 31 proc. są one Jego prawdziwym Ciałem i Krwią.

Konferencja episkopatu w USA w listopadzie 2020 r. w odpowiedzi na wyniki sondażu ustanowiła program „odnowy eucharystycznej”, w który wpisuje się idea kongresu i poprzedzające go cztery procesje. W kraju w międzyczasie w wielu diecezjach nastąpiło wznowienie publiczne procesje eucharystyczne.

 

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama