Nikaragua: ksiądz aresztowany, bo prosił o modlitwę za uwięzionego biskupa

„Nie było żadnego postanowienia sądu, uzasadniającego jego aresztowanie. Miejsce jego pobytu jest nieznane. Niedawno poprosił o modlitwę za biskupa Rolando Álvareza i dlatego go porwali” – informuje prawniczka i badaczka Martha Patricia Molina.

Oskarżyła ona reżim w Nikaragui o „porwanie” księdza Osmana José Amadora Guilléna za proszenie o modlitwy za biskupa Matagalpy, Rolando Álvareza, który lutym kapłan rozpoczął odbywanie kary 26 lat i czterech miesięcy więzienia pod zarzutem „zdrady ojczyzny”.

Obrońcy praw człowieka w Ameryce Łacińskiej używają terminu „porwany” (uprowadzony) w odniesieniu do arbitralnego aresztowania bez żadnego uzasadnienia prawnego. Martha Patricia Molina, która jest autorką raportu „Nikaragua: kościół prześladowany?” przekazała agencji ACI Prensa, że ksiądz „został porwany przez policję sandinistów” w nocy 8 września.

„Nie było żadnego postanowienia sądu, uzasadniającego jego aresztowanie. Miejsce jego pobytu jest nieznane. Niedawno poprosił o modlitwę za biskupa Rolando Álvareza i dlatego go porwali” – stwierdziła.

Według El Confidencial „źródła diecezji Estelí podają, że do porwania doszło około godziny 22, kiedy grupa policji ds. zamieszek wtargnęła do kościoła katolickiego, w którym spotykali się duchowni”. Aresztowany ksiądz był ostatnim dyrektorem Cáritas Estelí przed zamknięciem tej placówki przez reżim sandinistów w lutym 2022 r.

W sierpniowym oświadczeniu dla ACI Prensa Molina wyjaśniła, że w Nikaragui „infiltratorzy” reżimu „obserwują parafie 24 godziny na dobę”. „W rzeczywistości homilie księży są zawsze nagrywane i wysyłane do tak zwanego El Carmen, czyli miejsca, w którym mieszka para dyktatorów Ortega-Murillo” i gdzie kazania są analizowane.

Poinformowała również, że reżim sandinistów „zakazał wspominania o biskupie Rolando Álvarezie podczas mszy i modlitw”. Grupy świeckie, księża i seminarzyści modlą się za biskupa Matagalpy potajemnie, „ponieważ ktokolwiek wspomni o nim w homilii, podczas Mszy św. jest natychmiast odwiedzany przez policję” i może zostać nawet aresztowany.

Źródło: Catholic News Agency

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama