O. Giertych przy grobie św. Jana Pawła II: „Nasza troska o zmarłych bliskich jest dowodem tego, iż nam na Bogu zależy”

O istocie naszej troski o zmarłych przypomniał O. Giertych, dominikanin, Teolog Domu Papieskiego na Mszy świętej sprawowanej tradycyjnie w każdy czwartek przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Liturgię, odprawioną w rocznicę Mszy św. prymicyjnej Karola Wojtyły, koncelebrowało dziś około 30 kapłanów.

O. Giertych podkreślił, że obchodzony w Kościele wczoraj dzień Wszystkich Świętych oraz przypadające dziś wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych „ukazują kierunek, w jakim zdążamy”. „Ludzka dusza jest nieśmiertelna, ponieważ pragnie wieczności”- stwierdził kaznodzieja, zwracając uwagę, że „nasz udział w Tajemnicy Chrystusa może pomóc zmarłym”, za których modlimy się „stawiając pytania o pełnię prawdy i pełnię dobra”.

Teolog Domu Papieskiego przestrzegł jednak, że „nasza modlitwa musi być czysta i pełna ufności wobec żywego Boga”. Dominikanin zwrócił w tym kontekście uwagę na rozmaite „wypaczenia sensu modlitwy za zmarłych”, które - na przykład wśród protestantów, odrzucających wiarę w istnienie czyśćca - doprowadziły do tego, że tradycja modlitwy za zmarłych przerodziła się w święto Halloween.

„My zmierzamy do Boga i trzeba, by to nasze zmierzanie było czyste, połączone z Chrystusem” mówił na zakończenie homilii o. Giertych, zauważając, że „nasza troska o zmarłych bliskich jest dowodem tego, iż nam na Bogu zależy”.  

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama