Obchody pierwszej rocznicy śmierci Benedykta XVI: pierwszym akcentem był uroczysty koncert

W środę wieczorem koncertem w kościele kolegium cmentarza niemieckiego w Watykanie rozpoczęły się obchody pierwszej rocznicy śmierci Benedykta XVI.

To właśnie w tym kolegium zamieszkał kard. Joseph Ratzinger, gdy w 1982 r. przybył do Watykanu i z nominacji Jana Pawła II został prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Potem przez 23 lata co czwartek sprawował tam poranną Eucharystię.

Jak ujawnił rektor kolegium ks. Konrad Bestle, zmarły Papież był bardzo przywiązany do tego kościoła, ponieważ wznosi się na miejscu dawnego cyrku Nerona, gdzie wielu pierwszych chrześcijan poniosło męczeńską śmierć.

Koncert w wykonaniu orkiestry symfonicznej z regionu Wenecji zorganizowała Fundacja Josepha Ratzingera, pamiętając o wielkim zamiłowaniu Benedykta XVI do muzyki. Jak przypomniał sekretarz fundacji prof. Pierluca Azzaro niewielu papieży tak bardzo ceniło i rozumiało muzykę jak Benedykt XVI. Obszernie zacytował on przemówienie zmarłego papieża o trzech źródłach muzyki. Zostało ono wygłoszone w 2015 r. z okazji przyznania Papieżowi Seniorowi doktoratu honoris causa Akademii Muzycznej i Uniwersytatu Jana Pawła II w Krakowie. Oto cytowany przez prof. Azzaro fragment.

Benedykt XVI: Trzy źródła muzyki

„Pierwszym jej źródłem jest doświadczenie miłości. Kiedy ludzie byli zauroczeni miłością, otwierał się im inny wymiar istnienia, nowa wielkość i perspektywa rzeczywistości. Pobudzała ona także do wyrażania siebie w nowy sposób. Poezja, śpiew i w ogóle muzyka zrodziły się z tego doświadczenia wstrząsu, z tego otwierania się nowego wymiaru życia. Drugim źródłem muzyki jest doświadczenie smutku, dotknięcie śmiercią, bólem i otchłaniami istnienia. Także i w tym przypadku otwierają się w przeciwnym kierunku nowe wymiary rzeczywistości, które nie mogą znaleźć odpowiedzi w samych tylko słowach. Wreszcie trzecim miejscem pochodzenia muzyki jest spotkanie z tym, co Boże, od początku w jakiejś mierze definiującym to, co ludzkie. Tu najbardziej jest obecne coś zupełnie innego i coś zupełnie wielkiego, co pobudza w człowieku nowe sposoby wyrażania siebie. (…) Można powiedzieć, że jakość muzyki zależy od czystości i wspaniałości spotkania z tym, co Boże, z doświadczeniem miłości i cierpienia. Im bardziej czyste i prawdziwe jest to doświadczenie, tym czystsza i wspanialsza będzie także muzyka, która z niego się rodzi i rozwija.“

Koncert w kolegium cmentarza niemieckiego w Watykanie rozpoczął obchody pierwszej rocznicy śmierci Benedykta XVI. 30 i 31 grudnia w tym samym kolegium odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona nauczaniu i dziedzictwu zmarłego papieża. Obecni będą przyjaciele i znawcy jego nauczania, m. in. ks. Federico Lombardi oraz kard. Gerhard L. Müller. 31 grudnia przy ołtarzu katedry w Bazylice św. Piotra o godzinie 8 rano Mszę św. będzie sprawował abp Georg Gänswein, osobisty sekretarz Benedykta XVI. Następnie w kolegium cmentarza niemieckiego podzieli się wspomnieniami z ostatnich lat życia zmarłego Papieża.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama