Peru: prawo do życia poczętego dziecka wpisane do konstytucji. Biskupi gratulują przyjęcia ustawy

Konferencja Episkopatu Peru pogratulowała kongresowi tego kraju przyjęcia ustawy, która określa prawa przyznane nienarodzonym dzieciom w konstytucji. W tym prawo do życia.

Podczas gdy, w Polsce toczy się bój o aborcję i in vitro, peruwiański kongres zatwierdził ustawę, w której podkreśla, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia, a tym samym od samego początku istnienia musi być chronione – dotychczas dziecko stawało się podmiotem dopiero po urodzeniu.

Nowe prawo podkreśla, że nienarodzone dziecko posiada własną tożsamość oraz ma prawo do godności i życia, a także swobodnego rozwoju prenatalnego. Ustawa ponadto wzmacnia dostępność opieki zdrowotnej dla kobiet w ciąży.

„Życie ludzkie rozpoczyna się od poczęcia. Osoba ludzka jest podmiotem prawa od momentu poczęcia. Państwo peruwiańskie uznaje i gwarantuje poszanowanie godności poczętego dziecka, a także jego prawa do życia, indywidualnej tożsamości, integralności psychicznej i fizycznej, a także do swobodnego rozwoju w łonie matki” – brzmi zapis w znowelizowanym kodeksie cywilnym.

List gratulacyjny do peruwiańskiego kongresu skierowała Konferencja Episkopatu Peru.

„Ta decyzja legislacyjna wzmacnia nasze zaangażowanie w obronę życia od momentu poczęcia i umacnia uznanie godności ludzkiej za najwyższą zasadę. Dzieci od momentu poczęcia są największym skarbem na świecie, przyszłością ludzkiej rodziny” – czytamy w oświadczeniu konferencji biskupów z 20 listopada, podpisanym przez Miguela Cabrejosa, arcybiskupa Trujillo i przewodniczącego konferencji.

Abp Cabrejos napisał, że praca musi być kontynuowana, „aby zagwarantować, że dzieci przyjdą na świat, który przyjmie je z gościnną miłością, wyrazem pięknego daru życia i nadzieją ludzkości”. „Wszyscy jesteśmy wezwani do odnowienia naszego zaangażowania, zwłaszcza rodziny, w celu ochrony godności wszystkich chłopców i dziewcząt oraz zaoferowania im możliwości dorastania w zdrowym środowisku” – dodano w oświadczeniu.

Peru nadaje nowy trend pro-life w regionie. Niedawno Kolumbia, Argentyna i Meksyk rozszerzyły „prawo” do zabijania nienarodzonych dzieci.

Źródło: catholicnewsagency.com

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama