Ukraina: brytyjscy eksperci zbierają dowody rosyjskich zbrodni

Na Ukrainie podejmowane są już starania mające na celu wykrycie i udokumentowanie rosyjskich zbrodni z myślą o procesie przed międzynarodowym trybunale w Hadze. Zajmują się tym między innymi brytyjscy kryminolodzy, którzy podejmują również współpracę z przedstawicielami wspólnot wyznaniowych.

Dowody i zeznania dotyczące rosyjskich zbrodni gromadzą czołowi eksperci z uniwersytetu w Exer, którzy na co dzień współpracują z brytyjskimi ministerstwami obrony i spraw wewnętrznych. Czynią to z myślą o dochodzeniu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, który zajmuje się osądzaniem ludobójstwa, zbrodni wojennych, zbrodni przeciw ludzkości oraz zbrodni agresji. Brytyjscy eksperci szkolą obecnie ukraińskich śledczych i kryminologów w zakresie metod kryminalistycznych badań zbrodni wojennych i identyfikacji ofiar. Spotkali się również z przedstawicielami wspólnot wyznaniowych, aby uzyskać ich pomoc w gromadzeniu materiału dowodowego. Brytyjscy kryminolodzy zasięgali też rady u ukraińskich duchownych m.in. w sprawach zwyczajów pogrzebowych, kolaboracji niektórych duchownych z agresorem czy niszczenia miejsc kultu.

Brytyjscy eksperci bardzo poważnie, odpowiedzialnie i kompleksowo podchodzą do zbierania, badania i dokumentowania dowodów zbrodni rosyjskich sił okupacyjnych na Ukrainie - powiedział prof. Serhii Shumylo, który towarzyszył uczonym z uniwersytetu w Exer. Podkreślił, że interesują ich różne aspekty, w tym religijne. Najważniejsze jest jednak to, że zamierzają doprowadzić sprawę do końca, aby zbrodnie rosyjskich sił osądzone przez Międzynarodowy Trybunał Karny. „Jestem przekonany, że stanie się to niebawem. Rosyjscy przestępcy z pewnością zostaną postawieni przed sądem w Hadze” – dodał prof. Shumylo.

« 1 »

reklama

reklama

reklama