Watykan: papież modlił się przy relikwiach bł. Rodziny Ulmów

Po niedzielnej beatyfikacji Rodziny Ulmów do Watykanu trafiły relikwie męczeńskiej rodziny. Papież modlił się przy nich po audiencji środowej. Ojciec Święty pobłogosławił też obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, który będzie peregrynował po archidiecezji przemyskiej jako modlitewne wotum dziękczynne za beatyfikację Ulmów.

Papież – rodzina błogosławionych męczenników wzorem dla polskich rodzin

„Pozdrawiam serdecznie Polaków, a w szczególny sposób arcybiskupa Adama Szala, który wraz z delegacją przywiózł do Rzymu relikwie nowych błogosławionych męczenników: Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci” – mówił Ojciec Święty. „Niech ta Rodzina Błogosławionych będzie dla was i dla polskich rodzin wzorem pobożności do Najświętszego Serca Pana Jezusa, którego obraz, jaki dzisiaj pobłogosławię, będziecie czcili w czasie peregrynacji w waszej archidiecezji. Wszystkim wam błogosławię“.

Metropolita przemyski przekazał Ojcu Świętemu kopię obraz beatyfikacyjnego oraz relikwiarz błogosławionej Rodziny Ulmów. W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Adam Szal wskazał, że liczy, iż  rozpoczynająca się wkrótce w Polsce peregrynacja relikwii Ulmów zwróci bardziej uwagę na kwestię rodziny i wyzwania przed nią stojące we współczesnym świecie.

Abp Szal – beatyfikacja Ulmów zwróciła uwagę na rodzinę

„Jest to dla nas wyprawa niezwykła, bo jesteśmy jeszcze w euforii związanej z beatyfikacją naszych rodaków, którzy w czasie II wojny światowej wsparli ówczesnych uchodźców, prześladowanych Żydów. Rodzinę żydowską, która potrzebowała pomocy” – mówi papieskiej rozgłośni abp Szal. „Myślę, że najpiękniejsze jest to, że beatyfikacja zwróciła naszą uwagę na rodzinę, na to, żeby ta rodzina była w centrum zainteresowania duszpasterzy wobec nas wszystkich, żeby dzieci miały czas dla rodziców, rodzice dla dzieci. Żebyśmy pochylili się też nad związkiem sakramentalnym. Stąd też liturgiczne obchody rodziny nowych, błogosławionych będą przypadać 7 lipca, w rocznicę ślubu Ulmów. Chcemy prosić naszych rodaków w Polsce, żeby skupili się wokół tej tajemnicy, jaką jest rodzina. Tym bardziej, że Rada ds. Rodziny Konferencja Episkopatu Polski zainicjowała pomysł, by relikwie błogosławionych wędrowały po poszczególnych diecezjach. Ta wędrówka rozpocznie się 24 września, od uroczystości, która będzie miała miejsce na Jasnej Górze. W naszej archidiecezji, w miarę naszych możliwości, chcemy kontynuować tę beatyfikację, czyli nie poprzestać tylko na samym fakcie, ale żeby był ciąg dalszy tej beatyfikacji w naszej pracy duszpasterskiej“.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama