Wenecja: błotem w bazylikę św. Marka. „Godny potępienia” protest klimatycznych aktywistów

Włoscy aktywiści klimatyczni urządzili demonstrację we wnętrzu bazyliki św. Marka. Za pomocą gaśnic pobrudzili ściany zabytkowej świątyni cieczą zmieszaną z błotem, a także rozwinęli transparent z napisem „Fondo riparazione” (Fundusz naprawczy).

W ramach akcji, którą nazwali „alarmem przeciwpożarowym”, tłumaczyli, że Wenecja niedługo znajdzie się pod wodą, pokryta błotem. Domagali się od władz rezygnacji z paliw kopalnych i ustanowienia stałego funduszu w wysokości 20 miliardów euro na pokrywanie szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi i ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi.

Turyści zwiedzający bazylikę wyrażali sprzeciw wobec tej formy protestu. Na miejsce wezwano funkcjonariuszy policji, którzy zabrali ekologów na komisariat. Akcję aktywistów skrytykował również prezydent regionu Veneto.

„To nie jest właściwy sposób. Z najwyższym szacunkiem dla demokratycznych protestów, których wszyscy potrzebują, zwłaszcza jeśli dotyczy to tak ważnych kwestii, jak zmiana klimatu” – stwierdził Luca Zaia.

Wskazał, że protesty należy przeprowadzać „w sposób szanujący nie tylko własność innych ludzi, ale w szczególności klimat. Jeśli naprawdę chcemy poruszyć tę kwestię, unikajmy organizowania takich demonstracji, które są absolutnie godne potępienia”.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama