Wielkanoc w Donbasie, w cieniu ostrzałów i okupacji

Na Ukrainie wierni Kościołów greckokatolickiego i prawosławnego rozpoczęli świętowanie Wielkanocy. Szczególnego znaczenia nabiera ona na terenach objętych działaniami zbrojnymi i będącymi pod rosyjską okupacją. Niestety pomimo świątecznego nastroju w nocy Rosjanie ostrzelali Zaporoże. Jedna z rakiet zniszczyła prawosławną cerkiew św. Michała Archanioła w położnej pod miastem wsi Komyszuwacha.

Wielkanocnie przesłanie zwycięstwa życia nad śmiercią nabiera szczególnego znaczenia na terenach objętych bezpośrednimi działaniami zbrojnymi. Podkreśla to w rozmowie z Radiem Watykańskim greckokatolicki biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabuhka SDB:

„Zaporoże, Donieck, Ługańsk, Dniepr to terytoria, które doświadczają wojny nie tylko poprzez media, ale w codziennym życiu. Święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa jest znakiem fundamentalnym życia, które jest w stanie zwyciężyć śmierć, środowiskiem wielkiej nadziei, zwycięstwa pokoju nad nienawiścią, zwycięstwa życia nad śmiercią.”

Niestety nie wszyscy wierni Kościoła greckokatolickiego będą mogli brać udział w świątecznych celebracjach liturgicznych. W Doniecku i Ługańsku a także na terenach które znalazły się pod dominacją rosyjską w ciągu ostatniego roku, kapłani greckokatoliccy zostali usunięci, albo nawet uwięzieni przez rosyjskie władze okupacyjne.

« 1 »

reklama

reklama

reklama