Zaskakujące wyniki badań w Niemczech? „Młodsi chodzą częściej do kościoła niż starsi”

Choć ogólna frekwencja, jeśli chodzi o uczestnictwo w nabożeństwach w Niemczech, nie jest powalająca, to pocieszające wydają się nowe wyniki badań: młodzi ludzie obecnie częściej szukają Boga w kościele niż osoby starsze. Badania pokazały też, że mężczyźni w Niemczech chodzą częściej do kościoła niż kobiety.

Kościół w Niemczech przechodzi bardzo trudny czas. Mimo trwających tam burz, nowe wyniki badań pokazały, że młodzież częściej odwiedza kościół, aniżeli osoby starsze. Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynku i Badań Społecznych INSA-Consulere na zlecenie ewangelickiej agencji informacyjnej IDEA.

Wyniki pokazały, że co trzeci Niemiec (32 proc.) w wieku 18 do 29 lat uczestniczy w nabożeństwie co najmniej raz w miesiącu, gdy tymczasem wśród osób powyżej 60. roku jest to 26 proc. Choć ogólna frekwencja, jeśli chodzi o uczestnictwo w nabożeństwach w Niemczech, nie jest powalająca, to na pewno pociesza fakt, że coś się rodzi w sercach młodych ludzi. Osoby w średnim wieku stanowiły najmniejszy procent: tylko 13 proc. stanowiły osoby w wieku 40-49 lat i 7 proc. osoby w wieku 50-59 lat. 

Jeśli spojrzeć na ogół, to w sumie 16 proc. uczestniczy w nabożeństwach przynajmniej raz w miesiącu. Badania pokazały, że mężczyźni w Niemczech chodzą częściej do kościoła niż kobiety (16 proc. mężczyzn, 14 proc. kobiet).

Jeśli chodzi o wyznanie, to Instytut w swoich badaniach wykazał, że członkowie wolnych kościołów stanowią obecnie 58 proc. Tym samym znacząco wyprzedzają katolików (22 proc.). 

źródło za: kath.net

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao