Ziemia Święta: Pascha umacnia wiarę chrześcijan wystawionych na próbę

Kustosz Ziemi Świętej, o. Francesco Patton stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim, że bycie chrześcijanami w Ziemi Świętej jest misją, która znajduje swoje korzenie w Ewangelii.

Sam Jezus mówił do podążających za Nim ludzi: „Nie bój się, mała trzódko, bo Ojciec troszczy się o ciebie”. Dodaje, że w kwietniu w Jerozolimie będą się modlić oraz świętować chrześcijanie tradycji wschodniej i zachodniej, a także wyznawcy judaizmu i islamu.

Franciszkanin zauważa, że po okresie pandemii, w którym również miejsca święte były odcięte od wsparcia udzielanego przez pielgrzymów sytuacja wraca do normalności. W tym roku odbędzie się w całym Kościele wielkopiątkowa zbiórka na potrzeby Ziemi Świętej, która jest wyrazem powszechnej solidarności i dzielenia się z chrześcijanami w ojczyźnie Chrystusa. Dzięki tej składce można zadbać o miejsca święte, o pielgrzymów, którzy przybywają, aby odwiedzić miejsca święte, a przede wszystkim zatroszczyć się o małe lokalne wspólnoty chrześcijańskie, ponieważ zbiórka wspiera także działalność duszpasterską i społeczną, a zwłaszcza edukacyjną. Kustosz Ziemi Świętej został również zapytany o skalę powrotu ruchu pielgrzymkowego.

„W tej chwili pielgrzymi są mniej więcej tak samo liczni jak w 2018 roku, ale nie do końca jest to szczytowy czas sprzed pandemii, czyli 2019 rok. Mimo wszystko jest spora liczba pielgrzymów. W tej chwili większość przybywa ze Stanów Zjednoczonych, drugi kraj to Polska, trzeci Włochy, a potem Hiszpania i Brazylia. Obserwujemy więc powrót pielgrzymów, jest to również bardzo pozytywna rzecz, powiedziałbym, że jeśli chodzi o powrót pielgrzymów, to możemy być bardziej niż zadowoleni. Apelujemy, aby chrześcijanie przyjeżdżali do Ziemi Świętej jako pielgrzymi, żeby ożywić swoją wiarę, a także odnowić więź z chrześcijanami Ziemi Świętej i z Kościołem-Matką w Jerozolimie. Prosimy też o wsparcie ekonomicznie, ponieważ w tej chwili prowadzone są również wielkie prace, mam na myśli renowację Bazyliki Grobu Pańskiego, która wciąż trwa, a także renowację wielu sanktuariów stale wymagających konserwacji, tak abyśmy mogli również ułatwić przybycie pielgrzymów i pomóc im w pogłębieniu doświadczenia wiary.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama