„To był akt terroryzmu”. Biskupa z Sydney zaatakował nastoletni islamski fanatyk

Sprawca ataku na asyryjskiego biskupa z Sydney był niedawno karany za przestępstwa z użyciem noża. Został zwolniony ze względu na dobre sprawowanie. Policja potwierdza, że atak na duchownego był motywowany religijnie.

Funkcjonariusze nie podali informacji o napastniku, który ranił biskupa Mar (ojca) Mariego Emmanuela. Media informują jednak, że to 15-letni Libańczyk lub Palestyńczyk. Zaraz po ataku miał mówić po arabsku, że biskup obraził proroka.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Bp Mar Mari Emmanuel wygłaszał konferencję w kościele pw. Dobrego Pasterza w Wakeley niedaleko Sydney. Wydarzenie było transmitowane przez internet. W pewnym momencie do duszpasterza podszedł ubrany na czarno mężczyzna, który wyciągnął nóż i kilkakrotnie uderzył nim biskupa w twarz i głowę. Na pomoc bp. Emmanuelowi pospieszyło kilka osób. Napastnik zranił też ks. Isaaca Royela i dwóch innych mężczyzn. Został obezwładniony przez ludzi obecnych w kościele. Na zdjęciach widać, że uśmiechał się, kiedy przyciśnięto go do ziemi.

Obrażenia dwóch osób okazały się niegroźne, ale do szpitala trafił biskup oraz 50-letni mężczyzna z ranami kłutymi. Policja dotarła na miejsce, ale przez dłuższy czas nie mogła zabrać zatrzymanego napastnika. Kościół był bowiem otoczony przez kilkutysięczny tłum ludzi, którzy domagali się wyprowadzenia nożownika. Doszło do starć między funkcjonariuszami a demonstrantami. Policja użyła gazu.

Funkcjonariusze przyznali, że atak był motywowany religijnie. Nastolatek był znany policji. W zeszłym roku został ukarany za nękanie (stalking) i groźby z użyciem noża. Wyszedł na wolność ze względu na dobre sprawowanie. Był pod obserwacją, ale nie jako terrorysta. Poniedziałkowy atak policja oficjalnie uznała już za akt terroru.

Mar Mari Emmanuel jest biskupem Asyryjskiego Kościoła Wschodu, który nie uznaje zwierzchnictwa papieża. Bp Emmanuel to znany duchowny obserwowany w mediach społecznościowych przez 100 tys. osób. Także poniedziałkowe wystąpienie było transmitowane przez internet, dlatego tłum zgromadził się przed kościołem, zanim na miejsce dojechała policja.

Bp Emmanuel jednoznacznie piętnował homoseksualizm i krytykował prezydenta USA Joe’go Bidena za poparcie dla postulatów środowisk gejowskich. Krytykował też jednoznacznie deklarację „Fiducia supplicans” i wzywał papieża Franciszka do odrzucenia tego dokumentu. Asyryjski biskup deklarował też poparcie dla Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Ponadto publicznie wskazywał na błędy w teologii islamu.

Źródło: reuters.com, thesun.co.uk, youtube.com/followersofchrist

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama