Co łączy czekoladki Ferrero Rocher z Matką Bożą z Lourdes?

Większości z nas nazwa Ferrero Rocher kojarzy się z popularnymi czekoladkami z nadzieniem orzechowym. Tymczasem firma – w tym sama jej nazwa – ma głęboki związek z Matką Boską z Lourdes.

Przy okazji wspomnienia św. Bernadetty Soubirous, wizjonerki z Lourdes, warto przypomnieć także postać Michele Ferrero, założyciela firmy produkującej słodycze, który był niezwykle pobożnym katolikiem i miał głębokie nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny

Wieść głosi, że sama nazwa firmy „Rocher” zawiera w sobie aluzję do skalnej groty Rocher de Massabielle, która wyznacza miejsce, w którym Matka Boska objawiła się św. Bernadecie w Lourdes we Francji.

Samo słowo „rocher” znaczy po francusku „skała”. Wiele osób kojarzy to ze strukturą słynnych słodyczy: chrupiąca powłoka czekolady oraz nierówne złote opakowanie. Jest to symboliczne nawiązanie ze strony właściciela firmy do formacji skalnej w Lourdes, która miała szczególne znaczenie dla czekoladnika.

Nie są to spekulacje ani domysły, sam Ferrero bowiem w 50. rocznicę założenia firmy powiedział: „Sukces Ferrero zawdzięczamy Matce Bożej z Lourdes; bez Niej niewiele możemy zdziałać”.

W wywiadzie udzielonym ACI Prensa w 2023 r. ks. Mauricio Elias, kapelan w Sanktuarium w Lourdes, powiedział: „Pan Ferrero miał wiele nabożeństwa do Dziewicy z Lourdes; dużo przyjeżdżał do Lourdes i był dobroczyńcą”.

„Był człowiekiem, który zawsze tu przyjeżdżał, miał wiele nabożeństwa do Dziewicy, spowiadał się, prowadził chrześcijańskie życie” – dodał ks. Elias.

Ferrero odbywał coroczne pielgrzymki do Lourdes, a także organizował wizyty dla swoich pracowników. W każdym z 14 zakładów produkcyjnych swojej firmy na całym świecie miał również figurkę Matki Boskiej.

Ferrero zmarł 14 lutego 2015 r. w wieku 89 lat. Krótko przed jego śmiercią powódź uszkodziła sanktuarium w Lourdes. Ferrero obiecał „wielką darowiznę, aby odzyskać to, co zostało utracone”, powiedział ks. Elias. Po jego śmierci dzieci dotrzymały obietnicy złożonej przez ojca i pomogły w naprawach.

Rodzinna firma kontynuuje swoją tradycję, a dziś prowadzi ją syn Michele, Giovanni Ferrero. Firma Ferrero Rocher, założona w 1946 roku w Albie we Włoszech przez Pietro Ferrero, ojca Michele, jest dziś trzecim co do wielkości producentem czekolady na świecie. Od czasu wprowadzenia na rynek w innych krajach europejskich w 1982 roku, firma rozszerzyła swoją działalność o inne marki, takie jak Nutella, Tic Tac i Kinder.

Opr. na podst. CNA

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama