Były sekretarz papieża Benedykta XVI zostanie nuncjuszem na Litwie?

Według doniesień mediolańskiego dziennika „Corriere della Sera” z weekendu, były sekretarz osobisty Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gänswein ma objąć urząd nuncjusza na Litwie.

Stanowisko to jest nieobsadzone, odkąd arcybiskup Petar Rajič, Kanadyjczyk pochodzenia bośniacko-chorwackiego, został w marcu mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim we Włoszech i San Marino. Nuncjusz na Litwie jest również odpowiedzialny za sąsiednie kraje Estonię i Łotwę.

Nominacja spodziewana jest wkrótce, pisze mediolańska gazeta. W ubiegły czwartek, dobrze poinformowana watykańska korespondentka Elisabetta Piqué z argentyńskiej gazety „La Nacion” rozpowszechniła wiadomość, że były sekretarz papieża Benedykta wkrótce zostanie mianowany przez papieża nuncjuszem.

Wiadomość jest zaskoczeniem. W języku hiszpańskim ukazał się właśnie tom wywiadów, w których Franciszek ostro skrytykował abp. Gänsweina. W książce, która dotyczy przede wszystkim relacji między Benedyktem a urzędującym papieżem, Franciszek stwierdził na przykład, że Gänswein „czasami utrudniał mi pracę jako sekretarz”.

Arcybiskup Gänswein milczał na temat tych oskarżeń. Nie skomentował również niedawnej wiadomości, że obejmie stanowisko nuncjusza. Dziennikarka Piqué rozpoczęła swój artykuł zatytułowany „Niespodziewana decyzja” słowami: „Miłosierdzie było silniejsze”.

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama