Po niemieckich i francuskich, portugalscy biskupi poparli deklarację „Fiducia supplicans”

Konferencja Episkopatu Portugalii poparła opublikowaną przez watykańską Dykasterię ds. Nauki Wiary 18 grudnia 2023 r. deklarację „Fiducia supplicans” o duszpasterskim znaczeniu błogosławieństw.

Sprecyzowała, że dokument ten będzie wprowadzany w życie w portugalskich diecezjach, dodając, że „w pełni solidaryzują się” z papieżem Franciszkiem w popieraniu takich błogosławieństw.

W swoim oświadczeniu portugalscy biskupi wyjaśnili, że deklaracja „Fiducia supplicans” nie zmienia, ich zdaniem, nauczania Kościoła katolickiego w sprawie małżeństwa, które może być tylko związkiem mężczyzny i kobiety.

Deklaracja Konferencji Episkopatu Portugalii jest odmienna od oświadczeń biskupów byłych kolonii tego kraju w Afryce: Angoli, Wysp Św. Tomasza i Książęcej oraz Mozambiku, z których pochodzi wielu obecnie pracujących w Portugalii duchownych. Według hierarchów z tych państw Czarnego Lądu wobec osób homoseksualnych kapłani powinni stosować odpowiedź udzieloną przez watykańską Kongregację Nauki Wiary 22 lutego 2021 r w tej sprawie.

W piśmie tym, jak przypominają afrykańscy biskupi, znalazła się zachęta, aby „towarzyszyć wiernym, którzy żyją w tych złożonych sytuacjach z duszpasterską miłością”.

„Nieformalne błogosławieństwo dla nieregularnych par tej samej płci (…) w naszym kontekście kulturowym i kościelnym wywołałoby ogromny skandal i zamieszanie wśród wiernych. Z tego właśnie powodu zdecydowaliśmy, że nie powinno się go u nas przeprowadzać” – napisali biskupi Angoli.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama