Dwa lata od wielkiego triumfu życia. Proaborcyjny wyrok Sądu Najwyższego już nie obowiązuje

Dokładnie 24 czerwca 2022 r. amerykański Sąd Najwyższy wydał wyrok, dzięki któremu stany mogą wprowadzać przepisy chroniące życie. „To dzień dziękczynienia Bogu za wysłuchanie naszych modlitw” – powiedział bp Michael Burbidge z Arlington w Wirginii, przewodniczący komitetu ds. działalności na rzecz obrony życia amerykańskiego episkopatu.

„24 czerwca 2024 r. obchodzimy drugą rocznicę wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health Organisation, kończącego tragiczne panowanie wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade” – przypomniał bp Burbridge.

Wyrok z 2022 r. dotyczył przepisów stanu Missisipi ograniczających możliwość dokonania aborcji po 15. tygodniu życia dziecka. Sędziowie przyznali rację władzom Missisipi, stwierdzając przy tym, że ​​aborcja nie jest ani prawem konstytucyjnym, ani prawem podstawowym wynikającym z zasady uporządkowanej wolności. W praktyce oznaczało to, że poszczególne stany mogą wprowadzać przepisy chroniące poczęte dzieci. Unieważniono też wyrok wydany w sprawie Roe vs Wade w 1973 r., w wyniku którego wszystkie stany musiały wprowadzać mocno proaborcyjne przepisy.

Prawa wprowadzone dzięki wyrokowi z 2022 r. realnie zmniejszyły liczbę aborcji w wielu stanach.

W Zachodniej Wirginii w 2023 r. wykonano o 98 proc. mniej aborcji niż w 2022 r. W Indianie liczba aborcji przeprowadzonych w ciągu 3 miesięcy spadła z blisko 2 tys. do 45. W Arkansas w 2023 r. nie było ani jednej aborcji.

Są też jednak takie stany, jak Kalifornia, które mimo decyzji sądu starają się zabijać jak najwięcej poczętych dzieci.

„To dzień dziękczynienia Bogu za wysłuchanie naszych modlitw i pobłogosławienie wielu lat ciężkiej pracy. Ta rocznica wzywa nas do refleksji nad tym, gdzie byliśmy i dokąd zmierzamy” – powiedział bp Burbidge, przypominając o rocznicy wyroku.

Wspomniał też o nadchodzących wyzwaniach w dziedzinie walki o ochronę życia w łonie matki.

„Kansas, Michigan i Ohio drastycznie rozszerzyły dostęp do aborcji” – zauważył. Dodał, że jesienią w aż 10 stanach przeprowadzone będą referenda sprawie aborcji, co grozi zniesieniem obecnych praw pro-life.

Burbidge nalegał, aby katolicy „zaangażowali wybranych urzędników we wszystkie kwestie dotyczące życia”.
Nawiązując do pierwszego od 80 lat Krajowego Kongresu Eucharystycznego, biskup mówił też o mocy Eucharystii. „Nie mogę powstrzymać się od myśli, że Duch Święty zainspirował nasze Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne w takim czasie jak ten – tłumaczył. – Rzeczywista obecność Chrystusa w Eucharystii ma moc przemieniać nasze serca i serce naszej kultury”.

„Jezus przypomina nam: «przyszedłem, aby owce miały życie i miały je w obfitości» (J 10,10) – zacytował Ewangelię Burbidge. – Zjednoczmy się, aby wspierać walkę o życie na wszystkich jego etapach i we wszystkich okolicznościach”.


Duchowny zakończył swoje oświadczenie zachętą, by wszyscy „czerpali siłę z naszej komunii w Ciele i Krwi Chrystusa naszego Zbawiciela”.

Źródło: catholicnewsagency.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama