Franciszek do katolickich dziennikarzy z Niemiec: zwróćcie większą uwagę na mój list do niemieckich katolików

Na potrzebę lepszej znajomości jego listu skierowanego do niemieckich katolików w 2019 roku oraz uwzględnienia wymiaru powszechnego Kościoła wskazał Ojciec Święty przyjmując dziś delegację Stowarzyszenia Publicystów Katolickich Niemiec (Gesellschaft Katholischer Publizisten Deutschlands) z okazji 75. rocznicy jego założenia.

Franciszek przekazał im tekst przygotowanego z tej okazji przemówienia.  

Papież wyraził ubolewanie, że wiele konfliktów zamiast być wygaszanych przez dialog, jest podsycanych przez fałszywe wiadomości lub podżegające wypowiedzi, które pojawiają się w mediach. Zachęcił publicystów katolickich do „rozbrojenie języka”.  Podkreślił konieczność  wspierania pokoju i zrozumienia, budowania mostów, gotowości do słuchania, komunikowanie się z szacunkiem wobec drugiego i jego racji.  „Istnieje pilna potrzeba tego w społeczeństwie, ale Kościół również potrzebuje komunikacji, która jest zarówno łagodna, jak i prorocza” – wskazał Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał, że komunikacja pomaga nam budować sieć relacji oraz życie w jedności. „Jest to niezbędne w Kościele, w którym więź z powszechnością jest rozwijana i harmonizowana w szczególny sposób poprzez posługę Następcy św. Piotra. Wasze stowarzyszenie jest zaangażowane w ekumenizm, dialog międzyreligijny, a także w obronę pokoju, wolności i godności ludzkiej. Cele te są aktualne jak nigdy dotąd!” – stwierdził papież.

Ojciec Święty nawiązał do procesu niemieckiej drogi synodalnej i swojego listu z 29 czerwca 2019 roku. Wyraził oczekiwanie, iż będzie on lepiej znany, rozważany i realizowany. Franciszek zalecił niemieckim katolikom „przede wszystkim troskę o wymiar duchowy, czyli konkretne i ciągłe dostosowywanie się do Ewangelii, a nie do wzorców świata, odkrywanie na nowo nawrócenia osobistego i wspólnotowego poprzez sakramenty i modlitwę, posłuszeństwo Duchowi Świętemu, a nie duchowi czasu”. Podkreślił powszechność Kościoła, „aby nie pojmować życia wiary jako czegoś odnoszącego się tylko do własnej sfery kulturowej i narodowej”.  Zachęcił do udziału „w powszechnym procesie synodalnym”.

„Katoliccy pracownicy środków przekazu mają do odegrania cenną rolę w takich sytuacjach: dostarczając prawidłowych informacji, mogą pomóc wyjaśnić nieporozumienia, a przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu, dopomagając we wzajemnym zrozumieniu, a nie przeciwstawianiu siebie nawzajem” – stwierdził Ojciec Święty.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama