Kard. Sarah: byłem dumny słysząc biskupów afrykańskich odrzucających tekst „Fiducia supplicans”

Swoje uznanie dla biskupów afrykańskich za całkowite odrzucenie deklaracji „Fiducia supplicans” proponującej błogosławieństwo kapłańskie parom w sytuacjach nieregularnych i parom tej samej płci wyraził kardynał Robert Sarah.

Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Sakramentów był głównym gościem konferencji zorganizowanej 23 lutego na Katolickim Uniwersytecie Afryki Wschodniej w Nairobi.

Kard. Sarah zaznaczył, że dokument Fiducia supplicans nie ma żadnych podstaw biblijnych, nie ma podstaw teologicznych, a jego wskazania odrzucili nie tylko biskupi afrykańscy, ale także wielu w Europie, w Kazachstanie, w Polsce.

„Byłem bardzo dumny słysząc biskupów afrykańskich całkowicie odrzucających ten tekst. I wielu innych biskupów nawet w Brazylii odmówiło, więc myślę, że jest on niemożliwy do zaakceptowania” – podsumował.

Na początku stycznia, w długim oświadczeniu kard. Sarah wypowiedział się przeciwko wskazaniom watykańskiego dokumentu i zachęcił biskupów do wydania podobnych oświadczeń. Wyjaśnił, że taki sprzeciw wobec Fiducia supplicans nie jest sprzeciwem wobec papieża Franciszka, ale jest „zdecydowanym i radykalnym sprzeciwem wobec herezji, która poważnie podważa Kościół, Ciało Chrystusa, ponieważ tekst ten jest sprzeczny z wiarą katolicką i Tradycją”.

Niedawno również były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Müller oświadczył, że przywódcy Kościoła i wierni katoliccy muszą odrzucić błogosławieństwa par homoseksualnych zatwierdzone w Fiducia supplicans, ponieważ są one sprzeczne z nauczaniem katolickim i prowadzą do herezji.

„Deklaracja Fiducia supplicans musi być uważana za doktrynalnie problematyczną, ponieważ zawiera zaprzeczenie nauki katolickiej”, napisał niemiecki purpurat kurialny w tekście opublikowanym z 16 lutego na portalu The First Things. Skrytykował „poważne wady” tego dokumentu i zaznaczył, że jest on „również problematyczny z duszpasterskiego punktu widzenia”.

« 1 »

reklama

reklama

reklama