Kard. Wilton Gregory krytykuje „wybiórczy katolicyzm” prezydenta USA Joe Bidena

Według metropolity Waszyngtonu katolicyzm prezydenta USA jest być może szczery, ale niestety jest to katolicyzm wybiórczy, czy też „kawiarniany”, w którym przyjmuje się to, co wydaje się atrakcyjne, a pomija elementy trudne i wymagające.

Kardynał Wilton Gregory, arcybiskup Waszyngtonu, stwierdził w niedzielę, że prezydent Joe Biden „wybiera” elementy wiary katolickiej, których chce przestrzegać, że jest „szczery” w swojej wierze, ale odmawia zaangażowania się w niektóre z jej „trudnych” aspektów. Purpurat wygłosił te uwagi w Niedzielę Wielkanocną w programie informacyjnym CBS „Face the Nation”.

Zapytany przez prowadzącego Eda O'Keefe o regularne uczęszczanie Bidena na Mszę św. i jego „przywiązanie do wiary”, kard. Gregory przyznał, że Biden – drugi katolicki prezydent w historii USA – jest „bardzo szczery w swojej wierze. Ale podobnie jak wielu katolików, wybiera pewne jej wymiary”, które należy podkreślać, ignorując lub nawet zaprzeczając innym jej elementom. Jest takie wyrażenie, którego używaliśmy w przeszłości, «katolik kawiarniany», gdzie wybiera się to, co jest atrakcyjne. a odrzuca, to, co jest wyzwaniem” – powiedział arcybiskup Waszyngtonu. Wyjaśnił, że chodzi tu zwłaszcza o sprawę  obrony życia.

„Życie zaczyna się do samego początku a kończą się naturalną śmiercią” – podkreślił. „Tego nie można wybierać. Albo szanuje się  życie we wszystkich jego wymiarach, albo trzeba odsunąć się na bok i powiedzieć: «Nie jestem pro-life»” – stwierdził. Należy przypomnieć, że Biden w swoim orędziu o stanie państwa w 2024 r. obiecał na poziomie federalnym zalegalizować aborcję, jeśli zostanie wybrany na drugą kadencję.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama