Kolejne gesty poparcia dla rolników. Hiszpański biskup o „zrozumiałych żądaniach”

Metropolita Oviedo arcybiskup Jesús Sanz Montes oraz ordynariusz diecezji Ciudad Rodrigo i Salamanki biskup José Luis Retana poparli protestujących od wtorku hiszpańskich rolników.

W wydanych oświadczeniach stwierdzili, że mieszkańcy tych regionów powinni z wyrozumiałością i solidarnością odnosić się do postulatów producentów rolnych oraz hodowców zwierząt.

„Nie możemy pozostać obojętnymi na te zrozumiałe żądania rolników” – stwierdził biskup Retana, dodając, że ubożejący w ostatnich latach sektor rolny w Hiszpanii uderza w godność ludzi, którzy poświęcili się pracy na roli oraz ich rodzin. „Te protesty są niczym krzyk zdesperowanej osoby. Społeczeństwo nie może tego zlekceważyć” – podkreślił hierarcha.

Prowadzone od wtorku przez hiszpańskich rolników protesty doprowadziły do chaosu komunikacyjnego w całym kraju z powodu licznych blokad drogowych.

Głównymi żądaniami strajkujących jest zwiększenie pomocy finansowej dla rolników przez rząd Pedro Sancheza, jego skuteczniejsze wsparcie dla eksporterów płodów rolnych, a także obniżenie kosztów produkcji, w tym szczególnie cen paliw.

Hiszpańscy rolnicy blokujący drogi sprzeciwiają się też zbyt spolegliwej ich zdaniem polityce Komisji Europejskiej wobec dostawców towarów rolnych spoza UE. Twierdzą, że wspiera ona nieuczciwą konkurencję i w niewystarczający sposób chroni europejskich producentów.

EE/TVE, mz

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama