Kolejny list z Watykanu do Konferencji Biskupów Niemiec: prośba o rezygnację z głosowania nad Komisją Synodalną

Watykan po raz kolejny wyraził swój sceptycyzm wobec projektu „drogi synodalnej" Kościoła katolickiego w Niemczech. W liście z Rzymu Konferencja Biskupów Niemiec (DBK) została poproszona o usunięcie z porządku obrad zgromadzenia plenarnego w Augsburgu w przyszłym tygodniu głosowania nad statutami Komisji Synodalnej.

„Mogę potwierdzić, że dzisiaj otrzymaliśmy list z Watykanu. W liście tym prosi się, aby zgromadzenie plenarne - również ze względu na zbliżające się rozmowy między przedstawicielami Kurii Rzymskiej a przedstawicielami Konferencji Episkopatu Niemiec – nie głosowało nad statutami Komisji Synodalnej", powiedział rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Niemiec, Matthias Kopp, w sobotę wieczorem, zapytany przez niemiecką agencję katolicką KNA.

Biskup Georg Bätzing, przewodniczący DBK, poinformował zatem biskupów, aby na razie usunęli ten punkt z porządku obrad. „Wszystko inne stanie się jasne podczas zgromadzenia plenarnego w Augsburgu" - powiedział Kopp.

W ostatnich latach Watykan wielokrotnie stwierdzał, że Kościół w Niemczech nie jest upoważniony do ustanowienia wspólnego organu zarządzającego złożonego z członków świeckich i duchownych. Przewiduje to jednak proces reformy „drogi synodalnej", który Konferencja Episkopatu i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) rozpoczęły wspólnie w 2019 roku.

Utworzony w listopadzie Komitet Synodalny ma przygotować powołanie Rady Synodalnej. W tym organie biskupi i świeccy katolicy chcą kontynuować konsultacje na temat etyki seksualnej, kapłańskim stylu życia, władzy i jej podziale, a także roli kobiet w Kościele.

Czterech niemieckich biskupów opowiedziało się przeciwko uczestnictwu w Komitecie i przeciwko finansowaniu projektu przez Stowarzyszenie Diecezji Niemieckich. Biskupi: Gregor Maria Hanke z Eichstätt, Stefan Oster z Passau, Rudolf Voderholzer z Regensburga i kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii odnieśli się do zastrzeżeń ze strony Watykanu. Według hierarchów, nawet utworzenie przygotowawczej Komisji Synodalnej jest sprzeczne z wytycznymi papieża Franciszka.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama