Aleksiej Nawalny nie żyje. Opozycjonista zginął w kolonii karnej

Rosyjskie władze nie podały oficjalnej przyczyny śmierci Nawalnego. Skonfliktowany z prezydentem Władimirem Putinem działacz był uwięziony przez 3 lata. Od grudnia 2023 r. przebywał w zakładzie karnym położonym za kołem podbiegunowym.

Nawalny został aresztowany 3 lata temu, po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Niedawno władze wszczęły wobec niego kolejne sprawy karne. Groziło mu ponad 30 lat pozbawienia wolności.

Aleksandr Nawalny urodził się 4 czerwca 1976 roku w Butynie, miejscowości położonej w obwodzie moskiewskim w Rosji. Ukończył studia prawnicze na Rosyjskim Uniwersytecie Przyjaźni Narodów w Moskwie, a następnie ekonomię na Uniwersytecie Finansowym przy Rządzie Federacji Rosyjskiej. Początkowo związał się z liberalną partią Jabłko. Kilkakrotnie startował w różnych wyborach, m.in. na mera Moskwy. Nagłaśniał liczne przypadki korupcji w urzędach i państwowych firmach. Jego poglądy można było określić jako wielkorosyjski nacjonalizm. Aleksiej Nawalny poparł inwazję na Gruzję w 2008 r. i aneksję Krymu 2014 r. Z tych pozycji krytykował Putina, oskarżając go o nepotyzm i złodziejstwo. Ujawnił zdjęcia ogromnego pałacu w okolicach Soczi mającego był własnością prezydenta Rosji.

W sierpniu 2020 r. podano mu truciznę z rodziny nowiczoków. Nawalny przeżył, leczył się w Niemczech. W styczniu 2021 r. wrócił do Rosji i natychmiast został aresztowany, oficjalnie pod zarzutami korupcyjnymi. Początkowo trafił do łagru położonego 250 km od Moskwy. Mimo pobytu w kolonii karnej, na jego profilach w mediach społecznościowych pojawiały się nowe wpisy.

W grudniu 2023. jego współpracownicy ogłosili, że Nawalnego przewieziono do miejscowości Charp w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na północy Rosji. Na dzień przed śmiercią nagrano go podczas prowadzonego on-line procesu. Nawalny wygląda dobrze, ale jak podkreśla dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk, opozycjonista został de facto zamęczony.

„Nawalny był trzymany przez długi czas w trudnych warunkach, w karcerze, zabraniano mu dostępu do lekarzy, nie mówiąc już o ograniczonych kontaktach z adwokatem czy tym bardziej z rodziną.

Nawalny zostawił żonę Julię i dwoje dzieci.

Źródło: x.com, niezalezna.pl
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama