„Nie bądźcie bardziej okrutni niż Piłat” – prawosławni apelują o wydanie ciała Nawalnego

„Nawet Poncjusz Piłat nie sprzeciwiał się wydaniu ciała Zbawiciela i Jego pochówku. Nie bądźcie bardziej okrutni niż Piłat” – prawosławni duchowni i świecy chrześcijanie zwrócili się z apelem do władz rosyjskich o wydanie rodzinie ciała Aleksieja Nawalnego.

Jak podaje niezależny rosyjski portal Meduza, duchowni i świeccy prawosławni wystosowali 21 lutego otwarty apel do władz rosyjskich o wydanie ciała Aleksieja Nawalnego rodzinie. Apel został opublikowany na stronie internetowej prawosławnego portalu „Pokój wszystkim” (mir-vsem.info). Za pomocą tej strony można się także nadal podpisywać pod apelem.

Autorzy apelu podkreślili, że Nawalny był nie tylko politykiem opozycji, ale także prawosławnym chrześcijaninem. Napisali, że rodzina polityka i osoby o podobnych poglądach pragną się z nim pożegnać. „To nie tylko ich pragnienie i prawo, ale także obowiązek wobec Boga i zmarłego” – stwierdzono w apelu.
„Nie przysłaniajcie tragedii jego śmierci, odmawiając tak prostej i humanitarnej prośbie. Pamiętajcie, że wszyscy są równi przed Bogiem. Odmowa wydania ciała Aleksieja Nawalnego rodzinie zostanie odebrana jako przejaw bezwzględności i nieludzkości. Decyzja ta może doprowadzić do jeszcze większego napięcia w społeczeństwie. Nawołujemy, abyście nie podążali tą drogą” – czytamy.

Autorzy apelu wezwali do okazania miłosierdzia i współczucia matce, żonie, dzieciom i bliskim opozycjonisty. „Każdy człowiek zasługuje na humanitarny pochówek. Nawet Poncjusz Piłat, który ze strachu, aby nie okazać się nielojalnym wobec cesarza podjął decyzję o straceniu Chrystusa: «jeśli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara» (J 19,12), nie sprzeciwiał się wydaniu ciała Zbawiciela i Jego pochówku. Nie bądźcie bardziej okrutni niż Piłat. Podejmijcie właściwą decyzję”.

W chwili publikacji tej informacji apel podpisało 1500 osób. Sygnatariusze podają przy swoim imieniu i nazwisku także wykonywany zawód czy przynależność konfesyjną. Są tam jednakże także proste podpisy: mama, ojciec trójki dzieci, powtarza się określenie: człowiek.

20 lutego matka polityka, Ludmiła Nawalna, nagrała apel do prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym domaga się wydania ciała jej syna. Podpisy o wydanie ciała polityka zbiera w Internecie także projekt praw człowieka „OVD-Info”. Apel podpisało do tej pory prawie 84 tys. osób.
 

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama