Pogrzeb Aleksieja Nawalnego – 1 marca w Moskwie. Były problemy z jego organizacją

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego odbędzie się 1 marca o godz. 14.00 w cerkwi ikony Matki Bożej „Ukój mój smutek” na osiedlu Marjino w Moskwie. Poinformowała o tym rzeczniczka prasowa opozycjonisty Kira Jarmysz. Zmarły polityk był prawosławny.

Pogrzeb odbędzie się w moskiewskiej cerkwi, która jest nową świątynią, została wybudowana na początku naszego wieku na osiedlu Marjino i poświęcona 24 lutego 2001 roku przez patriarchę Aleksego II.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 14.00, (12.00 czasu polskiego), ale Kira Jarmysz przekazując informację napisała: „Przyjdźcie wcześniej”.

Nie wiadomo, jak będzie wyglądała ceremonia pogrzebowa. Tradycyjny pogrzeb prawosławny odbywa się najczęściej przy otwartej trumnie, do której w czasie liturgii podchodzą procesyjnie członkowie rodziny i przyjaciele, aby się pożegnać. Żona opozycjonisty Julia Nawalna podkreślała, że tysiące osób chce pożegnać Aleksieja. Nie wiadomo, czy zostaną oni wpuszczeni do cerkwi i czy będą mieli możliwość podejścia do trumny.

Pochówek odbędzie się na Cmentarzu Borysowskim, około 30 min. piechotą od cerkwi. Lider demokratycznej opozycji zmarł nagle 16 lutego w więzieniu kolonii karnej nr 3 w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Miał 47 lat.

Przez 9 dni władze nie chciały wydać matce ciała syna, nalegając na potajemny pochówek, później zespół współpracowników Nawalnego napotykał na trudności w znalezieniu miejsca, gdzie mogłaby się odbyć uroczystość ostatniego pożegnania – domy pogrzebowe, a także niektóre cerkwie odmawiały organizacji pogrzebu.

Prześladowano również osoby, które chcąc uczcić pamięć opozycjonisty, składały kwiaty przy pomnikach represjonowanych w różnych miastach Rosji.
 
 
 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama