Polski biskup z Los Angeles: wierni czują się dziećmi Matki Bożej z Guadalupe

„Co niedzielę w archidiecezji Los Angeles odprawia się Msze święte w 40 językach" – mówi Radiu Watykańskiemu – Vatican News jej biskup pomocniczy Sławomir Szkredka. Zwraca też uwagę na jej maryjność.

Rozmówca Radia Watykańskiego podkreśla, że bogactwo tej archidiecezji zrodziło się niejako w tyglu kultur, języków i tradycji. „Prócz tego, że jest to jedna z największych na świecie diecezji, szczególnym jej rysem jest maryjność, jest to diecezja, w której wierni czują się dziećmi Matki Bożej z Guadalupe, żyją kultem objawienia Maryi z roku 1531 roku" - dodaje.  Biskup Szkredka wskazuje, że drugą z cech tego miejsca jest franciszkańskość. „To franciszkanie zakładali pierwsze misje, to oni byli pierwszymi głosicielami Ewangelii na tej ziemi i myślę, że coś z takiego ducha franciszkańskiego, z radości głoszenia Ewangelii tutaj daje się odczuć" - podkreśla. Wyzwaniem w archidiecezji Los Angeles, jak i całych Stanach Zjednoczonych jest postępująca laicyzacja. „Robi się coraz bardziej odcięta od tradycyjnych chrześcijańskich wartości i z jednej strony domaga się ona od katolików tego, aby w sposób bardzo wyraźny podkreślali swoją tożsamość, bo inaczej ta kultura doprowadzi do rozmycia tożsamości katolickiej, a z drugiej strony powstaje zadanie dialogowania z tą właśnie kulturą, która od wartości chrześcijańskich chce się odciąć, a jednak gdzieś tam głęboko szuka i pragnie Boga" - wskazuje hierarcha.

Biskup pomocniczy archidiecezji Los Angeles opowiedział też o polskiej wspólnocie, związanej z Matką Boską Częstochowską. „Jest ona związana mocno również z Janem Pawłem II, przebywał tu jeszcze jako kardynał, wizytował miasto Los Angeles jako papież i te związki z papieżem-Polakiem są mocne. Nasza polska wspólnota pielęgnuje swoje tradycje, cieszymy się, że możemy wnieść coś naszego, coś polskiego. Powiedziałbym, że osoba Jana Pawła II i to, co on sobą reprezentuje, a więc historia polskiego katolicyzmu, jest tu odbierana jako wielki dar dla całego Kościoła" - podkreślił ksiądz biskup.

Bp Szkredka od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie uczęszczał do seminarium, a następnie uzyskał licencjat i tytuł doktora nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym. Święcenia kapłańskie przyjął 12 stycznia 2002 r., ukończywszy wcześniej amerykańskie Seminarium Świętych Cyryla i Metodego w Orchard Lake w stanie Michigan. Sakrę biskupią przyjął 26 września 2023 r.

Archidiecezja obejmuje miasto Los Angeles, a także, hrabstwo Los Angeles, hrabstwo Santa Barbara i hrabstwo Ventura. Biorąc pod uwagę pięć milionów katolików w archidiecezji uważa się ją za największą diecezję w Stanach Zjednoczonych, jeśli chodzi o populację.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama