Ponad 100 dzieci ze Strefy Gazy trafi do włoskich szpitali

Dzięki współpracy włoskiego rządu i Watykanu rusza duży projekt humanitarny mający na celu pomoc ciężko chorym i rannym dzieciom z Gazy. W pierwszej fazie do włoskich szpitali trafi ponad 100 dzieci. Będą one również leczone w watykańskim szpitalu pediatrycznym Dzieciątka Jezus. Dyrektor placówki podkreśla, że zaoferowanie pomocy najmłodszym stanowi znak pokoju i nadziei, tak bardzo potrzebny w naszym podzielonym świecie.

Projekt przygotowywany był przez ostatnie tygodnie w absolutnej dyskrecji. Dzieci opuszczą Strefę Gazy przez przejście graniczne z Egiptem, na co przystały izraelskie władze. Następnie w trzech 40-osobowych grupach, zostaną przetransportowane samolotami do Włoch. Część dzieci trafi też na włoski okręt-szpital, który kończy właśnie swą misję w regionie. Odpowiedzialność za pierwsze przyjęcie małych pacjentów wziął na siebie watykański szpital Dzieciątka Jezus, następnie trafią one do placówek m.in. we Florencji, Genui, Bolonii i San Marino. Inicjatywa stała się możliwa dzięki zaangażowaniu o. Ibrahima Faltasa, który jest wikariuszem franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej. Rodzice rannych i okaleczonych dzieci właśnie jego poprosili, by pomógł zorganizować ich ewakuację oraz leczenie, ratując w ten sposób ich przyszłość.

Dyrektor watykańskiego szpitala pediatrycznego podkreśla, że w tak dramatycznym kontekście międzynarodowym i w obliczu ogromnego cierpienia dzieci nie można pozostawać biernym. „Przyjęcie najmłodszych z Gazy we włoskich szpitalach jest znakiem pokoju i nadziei” – mówi papieskiej rozgłośni Tiziano Onesti.

„Troska o dzieci oznacza troskę o przyszłość. Oznacza dawanie świadectwa, że przyszłość jest możliwa. Dlatego też, gdy zwrócono się do nas z prośbą o przyjęcie palestyńskich dzieci z ciężkimi chorobami natychmiast się zgodziliśmy” – mówi Onesti. Przypomina, że watykańska placówka działa tak każdego dnia w ramach swych międzynarodowych misji i pomaga pacjentom z całego świata. „Nie mogliśmy tego nie zrobić w tak dramatycznej sytuacji” – zauważa Onesti. Wskazuje, że taka jest natura misji watykańskiego szpitala pediatrycznego, który w swoim konkretnym działaniu stanowi, jak przypomniał niedawno papież Franciszek, konkretny znak miłości i miłosierdzia Kościoła.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama