„W Polsce próbuje się «uśmiercić» św. Jana Pawła II, a on tu żyje!” – ks. Giers zaprasza do Rzymu

Przyjeżdżają prosić o konkretne łaski, szczególnie o dar potomstwa. I dzieją się cuda. O fenomenie nieustannej modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II opowiada w rozmowie z Opoką ks. Dariusz Giers, administrator Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. „Jego obecność w tym miejscu jest szczególna. W Polsce próbuje się «uśmiercić» Jana Pawła II, a tu, w bazylice św. Piotra on żyje!” – mówi.

Ks. Dariusz Giers, administrator Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II w rozmowie z Opoką opowiedział o fenomenie nieustannej modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II, której codziennie jest świadkiem.

„Św. Jan Paweł II żyje! To jedna z niewielu kaplicy w bazylice św. Piotra, nie licząc kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, tak licznie oblegana przez pielgrzymów. Ta kaplica żyje! Od otwarcia do zamknięcia bazyliki nieustannie trwa tu modlitwa. To poruszający widok. Namacalnym jej znakiem są pozostawione przez pielgrzymów pamiątki, list, czy zdjęcia bliskich” – mówi w rozmowie z Opoką. „Sam czasami zbieram te kartki i jeszcze raz polecam Ojcu Świętemu te osoby w  modlitwie” – dodaje.

Ks. Giers przyznaje, że wielokrotnie miał także okazję rozmawiać z przybywającymi do grobu Ojca Świętego pielgrzymami.

„Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, szczególnie dużo jest Polaków. Często mówią: przyjeżdżamy po konkretne łaski. Św. Jan Paweł II znany jest jako szczególny orędownik małżeństw starających się o potomstwo i kobiet, które nie mogą zajść w ciążę. Przy grobie papieża-Polaka dzieją się wszelkiego rodzaju cuda. Rodacy przyjeżdżają dziękować za to, jaki był, że mogli uczestniczyć w tych wielkich spotkaniach ze św. Janem Pawłem II, kiedy przyjeżdżał do ojczyzny, a dziś przyjeżdżają do Rzymu z dziećmi, by pokazać im, że jako Polacy, mamy tak wielkiego orędownika u Boga – największego z naszych rodaków, który jest, żyje i wstawia się za nami. Ta jego obecność tutaj jest szczególna. W Polsce próbuje się „uśmiercić” Jana Pawła II, a tu, w bazylice św. Piotra on żyje!” – mówi.

Przyznał, że poranna czwartkowa Msza św. o godz. 7.10 sprawowana od czasu śmierci papieża-Polaka przy jego grobie, wpisała się w grafik bazyliki św. Piotra. „W ubiegłym tygodniu koncelebrowało ją 110 kapłanów. Liturgia sprawowana w niewielkiej, bocznej kaplicy potrafi zgromadzić nawet ponad 1 tys. osób” – mówi.

„Widok pielgrzymów modlących się w ciszy i skupieniu przy grobie św. Jana Pawła II jest niezwykle budujący dla nas, księży. Niektórzy pielgrzymi wydają ostatnie pieniądze, by nawiedzić grób świętego Polaka i groby apostolskie” – dodaje.

„Podobnie jest z Domem Polskim Jana Pawła II w Rzymie” – zwrócił uwagę. Usytuowany przy Via Cassia 1200 został zakupiony przez Polonię i ofiarowany Janowi Pawłowi II. Składając wizytę w Domu Polskim 8 listopada 1981 roku, Jan Paweł II wskazał, że ma on służyć „polskiemu pielgrzymowaniu” – jako baza noclegowa i opieka duszpasterska.

„Tu także dokonują się cuda. Mówią nam o nich pracujace w Domu Polskim siostry zakonne. Pielgrzymi otrzymują tu konkretne łaski, są historie uzdrowień, otrzymania pokoju wewnętrznego. Wiele z nich dokonuje się chociażby przez obcowanie z pamiątkami znajdującymi się w Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, którego siedziba znajduje się w Domu Polskim.  Są to przedmioty, których on sam używał, ale także pamiątki, które podczas pontyfikatu przekazywali mu Polacy, jako najcenniejsze swoje skarby, jak na przykład zrobiony przez więźnia z Auschwitz różaniec z chleba, który ocalił mu życie” – mówi ks. Dariusz Giers.  

I dodaje, że obecnie zbierane są fundusze na modernizację Domu. Planowane jest także przeniesienie część zbiorów Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II do centrum Rzymu, by dziedzictwo świętego papieża było bardziej dostępne dla pielgrzymów. Ks. Giers podkreślił, że wszystkie podejmowane działania mają na celu ocalenie i przekazywanie dziedzictwa św. Jana Pawła II.

W Watykanie trwają przygotowania do obchodów 10. rocznicy kanonizacji św. Jana Pawła II. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. odprawiona 27 kwietnia o godz. 17 w bazylice watykańskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re, a homilię wygłosi emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej, kard. Angelo Comastri, liturgię transmitować będą media watykańskie. W wydarzeniu weźmie też udział były sekretarz osobisty św. Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz. Wydarzenie jest ogólnodostępne, nie obowiązują wejściówki.

„Pielgrzymi sami dopytywali, czy jest planowana Msza św. Było wielkie oczekiwanie i pragnienie, by oddać św. Janowi Pawłowi II hołd. Z dnia na dzień widać rosnącą liczbę pielgrzymów na ulicach Rzymu” – mówi o dużym zainteresowaniu uroczystością.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama