W 2023 r. na świecie zginęło 20 duchownych oraz świeckich misjonarzy

Raport na ten temat opublikowała Fides, agencja informacyjna Papieskich Dzieł Misyjnych.

Agencja stwierdziła, że większość misjonarzy prowadziła „normalne życie” i „nie dokonywała żadnych sensacyjnych działań ani niezwykłych czynów, które mogłyby zwrócić na siebie uwagę i postawić ich na czyimś celowniku”. 

Wśród misjonarzy zamordowanych w zeszłym roku był biskup, ośmiu księży, kleryk, nowicjusz zakonny i dziewięcioro świeckich. 

Liczba morderstw oznacza wzrost w porównaniu z 2022 r., kiedy zginęło 18 misjonarzy. 

Największa liczba misjonarzy, dziewięciu, poniosła śmierć w Afryce. Czterech zginęło w Nigerii. W ostatnich miesiącach w klasztorze benedyktynów w Eruku w Nigerii został porwany i brutalnie zamordowany mnich brat Godwin Eze. 

W Burkina Faso zginęło dwóch mężczyzn, ksiądz i brat zakonny. W Tanzanii o. Pamphili Nada, zmarł podczas ataku na parafię. W Kamerunie br. Cyprian Ngeh został zasztyletowany, a w Demokratycznej Republice Konga w podobny sposób zginął ks. Léopold Feyen. 

W obu Amerykach zginęło sześciu misjonarzy, a wszystkie morderstwa miały miejsce w Meksyku lub Stanach Zjednoczonych.    

W Stanach Zjednoczonych biskup David O’Connell z Los Angeles został zamordowany w swoim domu. Zarzuty postawiono mężowi jego gospodyni. Z kolei ks. Stephen Gutgsell z Nebraski został pchnięty nożem na plebanii swojego kościoła. Dwóch katechetów zginęło w drodze na procesję eucharystyczną w meksykańskim stanie Oaxaca. 

W Azji zginęło czworo świeckich. Dwa z tych morderstw miały miejsce na Filipinach. Dwóch studentów katolickiego college'u, Junrey Barbante i Janine Arenas, zginęło w wyniku wybuchu bomby podczas celebracji eucharystycznej na Uniwersytecie Stanowym Mindanao. 

Pozostałe dwa morderstwa miały miejsce w Gazie. Dwie kobiety, Samar Kamal Anton, wraz z matką, Nahidą Khalil Anton, zostały zabite przez izraelskiego snajpera w klasztorze Sióstr Matki Teresy. 

W Europie doszło do jednego zabójstwa. Diego Valencia, świecki zakrystianin parafii Nuestra Se ñora de La Palma w Algeciras został zabity przez Marokańczyka uzbrojonego w maczetę. 

 

Źródło: catholicnewsagency.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama