Watykan: ofiary ks. Rupnika opowiedziały o „fizycznym, psychicznym i seksualnym wykorzystywaniu”

Dykasteria Nauki Wiary nadal prowadzi dochodzenie w sprawie ks. Marka Rupnika, byłego jezuity i znanego mozaikarza, któremu zarzuca się psychiczne i seksualne wykorzystywanie dorosłych kobiet, w tym zakonnic. Dziś w Rzymie odbyła się konferencja prasowa dwóch ofiar słoweńskiego kapłana.

Jak podało watykańskie biuro prasowe, w ostatnich miesiącach Dykasteria Nauki Wiary skontaktowała się z zaangażowanymi w tę sprawę instytucjami. Poszerzono też zakres dochodzenia. Obecnie trwają badania pozyskanej dokumentacji.

Sprawę ks. Rupnika skierował do dykasterii Papież Franciszek 27 października ubiegłego roku. Decyzja ta została podjęta w następstwie raportów przesłanych Papieżowi we wrześniu przez Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich, w której wskazano na „poważne problemy” w prowadzeniu tej sprawy i na „brak bliskości z ofiarami”.

Dziś rano w siedzibie Krajowej Federacji Prasy Włoskiej (FNSI) w Rzymie odbyła się konferencja prasowa dwóch byłych zakonnic ze Wspólnoty Loyola, Glorii Branciani i Mirjam Kovac. Opowiedziały one o „fizycznym, psychicznym i seksualnym wykorzystywaniu” ze strony ks. Rupnika, którego pierwsza doświadczyła osobiście, a o którym druga otrzymała informacje. Zapewniły im, że nie chodzi im o osobistą zemstę, lecz o ustalenie prawdy i uczynienie zadość sprawiedliwości.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama